niedziela, 20 listopada 2011

Sterowanie głosem w polskich systemach ID

Ciekawy jestem, kiedy w regularnych ofertach polskich producentów systemów inteligentnego domu pojawią się urządzenia potrafiące rozpoznawać głos i interpretować rozkazy mówione przez użytkownika systemu.
Biorąc pod uwagę, że już 10 lat temu pojawiło się oprogramowanie wspomagające naukę języka, które potrafiło oceniać poprawność wymowy, trochę dziwi taka luka w dostępnych urządzeniach ID. Słyszę zaś o polskich projektach i próbach realizacji tego typu urządzeń.
W 2008 roku próbę realizacji takiego urządzenia, w ramach większego projektu budowy systemu inteligentnego domu opartego o magistralę CAN, podjęły firmy CLANET i COMPASS z Górnego Śląska. Projekt miał się nazywać HOMIQ (nie mylić z producentem ID z Lusowa) i realizowany był przy wsparciu oprogramowania IVO Software (producenta słynnej IVONY). W internecie można znaleźć kilka interesujących śladów historii tego projektu.

Najwcześniejszym śladem jest artykuł opublikowany w biuletynie 1/2008 Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych "OBRUM".

LINK DO ARTYKUŁU

Artykuł jest dość ciekawy, pozwolę sobie tylko zacytować najważniejsze założenia systemu HOMIQ. Co prawda są bardzo ogólne, ale za to bardzo słuszne:

"2.  ZAŁOŻENIA PROJEKTOWE DLA SYSTEMU HOMIQ

System  sterowania  domem HOMIQ  wg jego autorów powinien być:
  • przyjazny  i „humanistyczny”,  zakładający,  że użytkownikiem może być zarówno dziecko jak i osoba w sędziwym wieku;
  • oparty na otwartych standardach zapewniających jego systematyczny rozwój;
  • niezawodny  podobnie jak  systemy elektroniki cyfrowej stosowane w technice motoryzacyjnej;
  • „niewidzialny” dla użytkownika  w warstwie mechanicznej;
  • otwarty - program sterujący  udostępniany jako kod otwarty;
  • możliwy do zastosowania w budynkach o tradycyjnych instalacjach elektrycznych, grzewczych etc.; 
  • możliwy do samodzielnego montażu oraz zaprogramowania  przez użytkownika o kwalifikacjach na poziomie technika;
  • gwarantujący możliwość ciągłej rozbudowy;  
  • tani w budowie i eksploatacji. "
W artykule możemy znaleźć również kilka ciekawych propozycji funkcji systemu ID typu "„mówiącą”  i niewidoczna (wbudowaną w posadzkę ) waga łazienkowa."

Źródła wskazują, że znana polska firma produkująca osprzęt elektryczny [OSPEL] zainteresowała się rozwiązaniem. W 2010 został opublikowany nawet folder systemu (link wskazuje firma Clanet ze strony www.talkingcontrol.com). Niestety ze strony OSPEL nie widać żadnej wzmianki o IMPRESJA IQ, bo tak na folderze jest markowane rozwiązanie.

Firma Compass, która również bierze udział w tym projekcie na stronie http://www.compassnet.pl prezentuje i oferuje technologię do implementacji otwartego systemu ID.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z góry bardzo dziękuję jeśli nie będziesz komentował jako Anonim i zostawisz po sobie nick lub chociaż inicjały.

Po za tym chciałbym przedstawić kilka zasad: USUWANE będą komentarze: zawierające wulgaryzmy; które mają na celu obrażenie innego komentującego lub omawianego producenta,
lub takie które są niemerytoryczne i zawierają aktywny link [spam seo].
MOŻNA [a nawet trzeba]: krytykować autora postów, danego producenta, innego komentującego, ale tylko w sposób merytoryczny z odpowiednią argumentacją, w razie potrzeby za źródłami.
MOŻNA chwalić i reklamować dane rozwiązanie, ale nie wolno robić tego anonimowo. Komentarze są własnością autorów i redakcja nie ponosi za nie odpowiedzialności.