wtorek, 1 listopada 2011

Magistrala i protokół komunikacji

Magistrala jest jedną z najpopularniejszych form komunikowania się różnych urządzeń i sterowników wchodzących w skład systemu inteligentnego domu. Pojęcie to ma szczególnie zastosowanie do systemów ID przewodowych. Trudno dziś sobie wyobrazić funkcjonowanie takich systemów bez magistrali.




Podstawową zaletą połączenia magistralnego jest możliwość komunikowania ze sobą wielu różnych urządzeń za pomocą jednego przewodu wielożyłowego. Nie wdając się w szczegóły techniczne, o których zwykły śmiertelnik nie koniecznie musi mieć pojęcie, najważniejsze to wiedzieć, że połączenia magistralne:

  • są bardzo praktyczne - są jak autostrada, która w uporządkowany sposób pozwala przesyłać dane
  • są bardzo podobnie zbudowane - tak jak autostrady, tyle że nawierzchnia może być czasem asfaltowa a czasem betonowa, czasem są 3 pasy ruchu, a czasem 4 itd.
  • są bardzo różne jeśli chodzi o zasady ruchu (i nie działają razem). Można by to porównywać do ruchu tramwajów, pociągów, autostrad, ulic osiedlowych, ruchu prawo i lewo skrętnego, ścieżek rowerowych, metro itd. Trudno by te wszystkie pojazdy poruszały się na raz po tej samej drodze.
Problem polega na tym, że właściwie większość producentów urządzeń do domu (nie koniecznie systemów ID) na potrzeby swoich rozwiązań tworzy własny protokół komunikacji, czyli programowe zasady ruchu, dozwolonych prędkości i typu przesyłanych danych w obrębie danego typu magistrali.

Na koniec należy dodać, że istnieją standardy w protokołach komunikacji do systemów inteligentnego budynku [IB]. Nie będę ich wyliczał ponieważ większość z nich ma małe zastosowanie w systemach typu inteligentny dom [ID], kiedyś opiszę szerzej dlaczego tak trudno o standardowe protokoły w zastosowaniu dla domu... Wyjątkiem od reguły jest standard KNX (tylko dla bardzo zamożnych inwestorów).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z góry bardzo dziękuję jeśli nie będziesz komentował jako Anonim i zostawisz po sobie nick lub chociaż inicjały.

Po za tym chciałbym przedstawić kilka zasad: USUWANE będą komentarze: zawierające wulgaryzmy; które mają na celu obrażenie innego komentującego lub omawianego producenta,
lub takie które są niemerytoryczne i zawierają aktywny link [spam seo].
MOŻNA [a nawet trzeba]: krytykować autora postów, danego producenta, innego komentującego, ale tylko w sposób merytoryczny z odpowiednią argumentacją, w razie potrzeby za źródłami.
MOŻNA chwalić i reklamować dane rozwiązanie, ale nie wolno robić tego anonimowo. Komentarze są własnością autorów i redakcja nie ponosi za nie odpowiedzialności.