sobota, 5 listopada 2011

eHouse firmy iSys - system typu DIY

Zaczynam przegląd polskich producentów systemów inteligentnego domu od systemu eHouse firmy iSys. Firma ta jako jedna z pierwszych (jak nie pierwsza w Polsce) bo już od 2000r. zajmuje się budową swojego systemu ID.

Nie ma specjalnie sensu wgłębiać się w ofertę tego producenta ze względu na dyskwalifikujący ofertę i cały wysiłek inżynierski design produktu, który jest po prostu na katastrofalnym poziomie. Brzydkie, nierówne, niewygodne.

Skandalem jest wygląd strony www, grafika oprogramowania systemu, logo i wszystko co związane z wyglądem. Skandaliczny jest również design płytek drukowanych, pomysły na sposób montażu, no i w ogóle wszystko jeśli chodzi o design jest źle, na niedostateczny z wykrzyknikiem. Szkoda czasu dalej to opisywać wystarczy odwiedzić stronę systemu, a poniżej postaram się o parę ciepłych słów wobec tego rozwiązania.
www.isys.pl
www.ehouse.pro

Ciepłych słów na temat tego systemu można powiedzieć sporo, ale w sumie nie pod kątem samego produktu co pewnego artefaktu idei DIY [Zrób to sam (ang. Do It Yourself , w skrócie DIY].
Całość przedsięwzięcia wygląda tak jakby pracowało nad tym projektem jedna lub dwie bardzo zdeterminowane osoby. Załóżmy, że są to dwie osoby konstruktor i programista. Prawdopodobnie są to dobrzy inżynierzy, którzy jednak poza swoimi dziedzinami świata nie widzą i dlatego eHouse wyszedł im tak jak każdy widzi.

  • Ten mały (tak sądzę) zespół stworzył jeden z najbardziej rozbudowanych systemów ID na rynku polskim. Mamy tutaj wszystkie typowe standardowe dla ID funkcje plus wiele innych, które nie są dostępne w wielu innych systemach jak sterowanie RGB, przez podczerwień (piloty RTV), czy nawet jakaś prosta wersja zarządzania muzyką, obsługa z urządzeń mobilnych, www, wejścia analogowe itp.
  • Strona internetowa stara się dostarczyć sporo informacji technicznych. Są instrukcje, opisy, porady, schematy, a nawet krytyczne uwagi wobec proponowanych rozwiązań!
  • System w sposób totalny integruje np. rekuperator. Z tego co się doczytałem rekuperator jest całkowicie kontrolowany i obsługiwany przez system eHouse (raczej nie jestem tego entuzjastą, ale chyba żaden system ID nie ma w standardowej ofercie tak głębokiej usługi integracji- w pozostałych zazwyczaj integruje się funkcję manipulowania wydajnością.)
  • Urządzenia tego systemu dostarczane są również w wersji do samodzielnego montażu [chodzi o lutowanie podzespołów!] Czyli znów idea DIY.
  • System eHouse wyróżnia się mnóstwem dostępnych interfejsów komunikacyjnych (SMS, WiFi, e-mail, BlueTooth, LAN) 

Niestety nie znana jest bliżej jakość techniczna systemu, ale biorąc pod uwagę design całości nie zapowiada się to interesująco. Trudno rozpoznać jak mądry system automatyki można na eHouse zbudować? Jak można go programować? Jak obsługiwać? Jak się broni przed awariami? Czy potrafi go zainstalować, uruchomić i zaprogramować, ktoś z poza osób związanych z producentem? Ot taka ciekawostka.

ps. Wracając do tego nieszczęsnego designu produktów firmy iSys. To nie jest tak, że system całkowicie jest przez to bardzo zły. Po prostu źle rzutuje na całokształt. Jestem pewien, że system zawiera całkiem sporo dobrych i co ważniejsze zrealizowanych pomysłów. Szkoda, że zostały one sformatowane w tak niefrasobliwym wręcz garażowym wykonaniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z góry bardzo dziękuję jeśli nie będziesz komentował jako Anonim i zostawisz po sobie nick lub chociaż inicjały.

Po za tym chciałbym przedstawić kilka zasad: USUWANE będą komentarze: zawierające wulgaryzmy; które mają na celu obrażenie innego komentującego lub omawianego producenta,
lub takie które są niemerytoryczne i zawierają aktywny link [spam seo].
MOŻNA [a nawet trzeba]: krytykować autora postów, danego producenta, innego komentującego, ale tylko w sposób merytoryczny z odpowiednią argumentacją, w razie potrzeby za źródłami.
MOŻNA chwalić i reklamować dane rozwiązanie, ale nie wolno robić tego anonimowo. Komentarze są własnością autorów i redakcja nie ponosi za nie odpowiedzialności.