wtorek, 4 marca 2014

Premiera: Wywiad: Blebox Patryk Arłamowski

Dziś popołudniu Patryk Arłamowski [m.in. twórca systemu Darin oraz polskiego wózka inwalidzkiego sterowanego poprzez analizę fal mózgu] sprawił mi nie małą niespodziankę, bo opowiedział o swoim nowym projekcie i pomyśle na inteligentny dom. Po krótkiej wymianie zdań zorientowałem się... że właściwie mam dla Was dziś bardzo spontaniczny wywiad:

PATRYK ARŁAMOWSKI: Witam!
Myślę, że zainteresuje Pana pewien temat 😃
Wdrażamy właśnie do produkcji pierwszy z nowych modułów do automatyki budynkowej różniący się tym, iż współpracuje bezpośrednio ze smartfonami. Jest to mój autorski pomysł (podobnie jak system DARIN) i ma szansę być naprawdę najtańszym rozwiązaniem tego typu.
Zapraszam do lektury www.blebox.eu 
😃
😃STANISŁAW KOPCZYŃSKI: Gratuluję. Bardzo ciekawie się to zapowiada....
tutaj chyba błąd w nazwie... BellBox... 

 
PA: Chodzi o BellBox i BleBox? Jeśli tak, to są to dwie różne rzeczy - BellBox to miniaturowy dzwonek do drzwi, jeden z BleBox'ów na razie na etapie prototypu, ale docelowo niewiele większy od 5 zł monety mozna go zamontować pod zwykłym dzwonkiem albo w przycisku i wysyła sygnał bezprzewodowo do smartfonu i można powiązać go z wieloma smartfonami, a z każdym smartfonem nieograniczoną liczbę dzwonków z rozróżnieniem, który dzwonek dzwoni aktualnie.

Miniaturowy sterownik LED RGB - LightBox
  
j😃SK: Wi-fi?
PA: Nie, bluetooth 4 generacji, nisko-energetyczny. Wifi wymagałoby albo accesspointa albo musiałoby go tworzyć samemu a wtedy telefon odłączałby się od sieci lokalnej. A sama bateria wytrzymałaby góra kilka dni.

j😃SK: Każdy element autonomiczny?

PA: Na razie tak, ale docelowo będą mogły komunikować się między sobą (podobnie jak jest w KNX - bez jednostki centralnej) oraz w standardzie otwartym z jednostką centralną. Idea jest taka, iż każdy kto chce "spróbować" automatyki domowej może kupić mały moduł kosztujący 100 - 150 zł, przetestować jego funkcjonalność i tak rozbudowywać swój system, a jeśli będzie chciał i potrzebował to za jakiś czas dokupić jednostkę centralną.

Miniaturowy sterownik LED RGB - LightBox: Interfejs komunikacji Bluetooth 4

😃SK: Jakaś bramka do integracji?

PA: Są dwie możliwości - na pewno stworzymy własną bramkę (ale to wymaga czasu i środków, więc nie tak szybko będzie gotowa), a druga to jeden z istniejących otwartych standardów, np. OpenRemote

😃SK:  To we Wrocławiu się dzieje?

PA: Tak :) Jednym z kolejnych elementów będzie moduł usb / uart sterowalny przy pomocy komend AT
tak, aby dało się to integrować z istniejącymi instalacjami jako "bezprzewodowe rozszerzenia".

Aplikacja BleBox do sterowania LightBox na urządzenia Apple

😃SK:  Super.. O to chodzi. Dożo się mówi, o tym że zbyt dużo szumu w eterze odbija się na przepustowości łącza radiowego...

PA: Dlatego nie pchamy się w popularne standardy (wifi/433 i podobne) tylko postawiliśmy na bluetooth 4.0 - moc jest bardzo niewielka, ale protokół i prędkość transmisji pozwalają osiągać stabilne połączenia
To nigdy nie będzie system dla willi, hotelu czy osiedla - takim w założeniu może być Darin - a dla małych mieszkań, domów, osób które chcą rozszerzyć swój system

😃SK: Kiedy termin wdrożenia do sprzedaży?

PA: Pierwsze dwa moduły (TempBox i LightBox - czyli termometr i sterownik LED / LEDRGB ) poszły wczoraj do Apple do certyfikacji i przy pomyślnych wiatrach w marcu powinny być w sprzedaży.
Gdyby się nie okazało, że Apple nie dopuści aplikacji do appstore bez sprawdzenia sprzętu LightBoxy już by były w sprzedaży. Kolejne (BellBox -dzwonek i bleKeyBox - interfejs do bram i drzwi) będą pod koniec kwietnia. Później klasyczne moduły typu ściemniacz AC/rolety/moduł przekaźnikowy na razie chcemy trafić w niszę rynkową - jak np. ze sterownikiem do bramy współpracującym ze smartfonem.
Smartfon sam wykrywa kiedy wracamy do domu i otwiera bramę (a nie np. przypadkowo gdy chodzimy po ogrodzie)

😃SK: Ok. Reszta niech będzie niedopowiedzeniem. Życzę aby szybciutko rozwiązanie dojrzało i trafiło do amatorów takich lekkich koncepcji ID.
PA: Proszę trzymać kciuki i zapraszam do śledzenia na bieżąco :)
😃SK: Dzięki za rozmowę.. Dlaczego taka nazwa?

PA: Ble od Bluetooth Low Energy (Bluetooth LE), a Box od pudełeczka.

2 komentarze:

  1. Do systemu Darin nie jestem przekonany ale ten Blebox fajnie się zapowiada. Praktyczny i bardzo innowacyjny.

    OdpowiedzUsuń
  2. Miło że we Wrocławiu takie projekty powstają :)

    OdpowiedzUsuń

Z góry bardzo dziękuję jeśli nie będziesz komentował jako Anonim i zostawisz po sobie nick lub chociaż inicjały.

Po za tym chciałbym przedstawić kilka zasad: USUWANE będą komentarze: zawierające wulgaryzmy; które mają na celu obrażenie innego komentującego lub omawianego producenta,
lub takie które są niemerytoryczne i zawierają aktywny link [spam seo].
MOŻNA [a nawet trzeba]: krytykować autora postów, danego producenta, innego komentującego, ale tylko w sposób merytoryczny z odpowiednią argumentacją, w razie potrzeby za źródłami.
MOŻNA chwalić i reklamować dane rozwiązanie, ale nie wolno robić tego anonimowo. Komentarze są własnością autorów i redakcja nie ponosi za nie odpowiedzialności.