środa, 12 marca 2014

Domestic: Bezpieczeństwo, Zdrowie, Życie

Tytułem wstępu, chciałbym zauważyć, że część branżystów związanych z systemami inteligentnych domów zdaje sobie sprawę, że systemy automatyki domowej mogą stanowić ważne ułatwienie życia dla osób niepełnosprawnych, lub których stan zdrowia sprawia, że wymagają stałej opieki i czujności. Oprócz tradycyjnych funkcji systemów, najbanalniejszym przykładem wykorzystania elastyczności ID niech będzie przykład niezwykle prostej w realizacji funkcji przycisku przywoławczego lub alarmowego. Dziś przedstawiam garść rozwiązań w ramach projektu DOMESTIC, które również mogą np. w inteligentnym domu [może w przyszłości również i w ramach ID], monitorować kondycję zdrowia domownika.  



EwertiQ opublikował artykuł o projekcie Politechniki Gdańskiej, który właśnie wchodzi w fazę komercjalizacji. Politechnika ta ogłosiła przetarg na sprzedaż licencji do opracowanych przez siebie urządzeń do zdalnego monitorowania zdrowia osób, które z racji wieku, bądź stanu zdrowia wymagają większej czujności od strony opiekunów. Innowacja tego typoszeregu urządzeń polega na tym, że diagnostyka w niektórych przypadkach ma charakter ciągły, niemal nie świadomy. Polega to np. na wbudowanie w fotel czujników ciśnienia, które za pośrednictwem urządzenia nadrzędnego monitorują, rejestrują i przesyłają dane i alarmy do szeroko rozumianych opiekunów, co "...umożliwia wczesne wykrywanie stanów zagrożenia osób cierpiących na schorzenia serca i przejawiające się w postaci dodatkowych pobudzeń, tachykardii, bradykardii lub arytmii. Stany takie bardzo często są zwiastunem zagrażających życiu incydentów."


eNarzuta - źródło: http://domestic.gda.pl

Interesujące są możliwoci np. eWanny:

"•  Kontroluje proces napełniania wanny – stabilizując temperaturę wody i jej poziom,
•  Wykryje osobę w wannie oraz w przybliżeniu jej pozycję,
•  Zna aktualny poziom i temperaturę wody w wannie,
•  Zasugeruje moment opuszczenia kąpieli,
•  Sprawdzi czy osoba w wannie aktywnie się porusza,
•  Zmierzy częstość oddechu osoby w wannie,
•  Zmierzy częstość uderzeń serca,
•  Wykryje moment wchodzenia i wychodzenia z wanny,
•  Poinformuje opiekuna o wykrytym stanie zagrożenia."

źródło: http://domestic.gda.pl


Projekt obejmuje w tej chwili takie urządzenia jak:

PathMon - Mobilny monitor pracy serca, aktywności oddechowej i ruchowej, zmian ciśnienia tętniczego, temperatury i postawy.

eNarzuta - Umożliwienie osobom cierpiącym z powodu chorób serca na lepsze, nieuciążliwe monitorowanie stanu swojego zdrowia.

E-wanna - Dla osób starszych, osób z chorobami układu krążenia jak również innych osób, które odczuwają potrzebę zapewnienia sobie bezpieczeństwa poprzez nieuciążliwy, wkomponowany w otoczenie monitoring i wspomaganie procesu kąpieli.

HARN - Urządzenie mobilne zastępujące klasyczny pilot na podczerwień. Dodatkowo wyposażone w funkcje medyczno-diagnostyczne.

I-waga - I-waga to innowacyjne urządzenie wspomagające proces nadzorowania osób z problemami krążeniowymi.

Domowe alerty - Sieć sensorowa monitorująca zdarzenia domowe, np. zużycie wody, prądu, wyciek wody, przełączanie oświetlenia. Raportowanie stanów alarmowych.





Przetarg na wykup licencji trwa do 12 maja 2014 - LINK





źródła:
http://domestic.gda.pl
http://evertiq.pl/news/12325


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z góry bardzo dziękuję jeśli nie będziesz komentował jako Anonim i zostawisz po sobie nick lub chociaż inicjały.

Po za tym chciałbym przedstawić kilka zasad: USUWANE będą komentarze: zawierające wulgaryzmy; które mają na celu obrażenie innego komentującego lub omawianego producenta,
lub takie które są niemerytoryczne i zawierają aktywny link [spam seo].
MOŻNA [a nawet trzeba]: krytykować autora postów, danego producenta, innego komentującego, ale tylko w sposób merytoryczny z odpowiednią argumentacją, w razie potrzeby za źródłami.
MOŻNA chwalić i reklamować dane rozwiązanie, ale nie wolno robić tego anonimowo. Komentarze są własnością autorów i redakcja nie ponosi za nie odpowiedzialności.