Źródło grafiki: MONITECH http://homeaugmentation.com |
Zapowiedziany system monitoringu zdarzeń dowolnego budynku będzie składał się z bogatego asortymentu czujników mierzących wszelkie możliwe potrzebne parametry fizyczne. O to deklarowana przez producenta lista:
"czujnik temperatury
czujnik wilgotności
czujnik światła
czujnik magnetyczny
czujnik wstrząsów
czujnik przyspieszenia
czujnik przyciskowy
oraz w planach budowa kolejnych czujników, kolejka jest jak poniżej:
czujnik podczerwieni
czujka mikrofalowa
czujnik CO
czujnik tlenu
czujka dymu
czujnik laserowy
elektromagnetyczny czujnik pola"
Czujniki te w obrębie budynku będą wykorzystywały strukturę komunikacji bezprzewodowej opartej na architekturze sieci "mesh"*, a następnie poprzez jednostkę centralną tej sieci, zebrane informacje będą przesyłane za pośrednictwem GSM na serwery wyposażone w oprogramowanie przystosowane do różnych celów. Mam nadzieję, że również do potrzeb systemów bardzo inteligentnego domu (zapewniona swoboda w produkcji dedykowanego oprogramowania + szeroki asortyment czujników oraz łatwej w rozbudowie i modyfikacji sieci bezprzewodowych połączeń.)
Zastosowań dla takiego rozwiązania jest setki, a dobrane oprogramowanie będzie decydować, czy czujniki będą tymczasowym systemem alarmowym na potrzeby np. budowy domu [tutaj mam nadzieje Monitech pomyśli nad złączami zasilania akumulatorowego czy nawet opcji z wbudowaną baterią słonczną], czy elektroniczną nianią, czy kontrolerem warunków klimatycznych dla całej sieci butików albo po prostu siecią czujników dla systemu inteligentnego domu. Projekt ten przez Monitech nazywny jest jako "TALGA Home Augmentation…".
Warto również zaznajomić się ogólnie z sylwetką firmy. Jak na razie MONITECH swoją działalność kreuje jako laboratorim elektroniki i w bardzo trafny, od strony marketingowej, sposób przedstawia portfolio zrealizowanych projektów oraz strategię rozwoju. O profesjonalnym podejściu do swojej działalności świadczy jeszcze skromny, ale interesujący dział dokumentów do pobrania. Można w nim znaleźć m.in. bardzo interesujące urządzenia GSM/GPRS do wykorzystania np. w automatyce domowej. W dziale tym zabrakło informacji o interesujących, zwłaszcza dla firm instalacyjnych, rozwiązaniach takich jak:
bardzo bogato wyposażony nadajnik alarmowy
czy uniwersalne sterowniki magistrali RS-485 i Modbus
Wybrane projekty Monitech związane z usługami lokalizacji:
aportuj.pl - lokalizator dla psa i kota
geoloc.pl - system lokalizacji obiektów mobilnych
*cloud computing [wiki] - sens użytkowy czujników będzie nadawało oprogramowanie umieszczone na serwerach usługodawcy lub usługodawców, którzy programują informacje, przesyłane przez czujniki, na funkcje zlecone przez użytkownika
*sieć mesh [wiki] - system komunikacji urządzeń, gdzie każde urządzenie może być nadawcą, odbiorcą, oraz pośrednikiem. Funkcja pośredniczenia pozawala na rozbudowę sieci bezprzewodowej komunikacji, w sytuacji gdy rozkazy wymieniane są między urządzeniami, które nie są bezpośrednio w zasięgu swojego toru transmisji radiowej.
Jak dla mnie bardzo ważną kwestią jest rozwój nowych technologii. Jestem również przekonany, że to co napisano na stronie https://techunbox.pl/jak-dziala-wirtualna-centrala-telefoniczna jest ważne, gdyż wirtualne centrale telefoniczne są dziś bardzo popularne.
OdpowiedzUsuńok
OdpowiedzUsuń