wtorek, 17 lipca 2012

ATS: Kozacki* Kontroler LAN

Kontroler LAN firmy ATS z Radomia od jakiegoś czasu nie daje mi spokoju. Otóż to proste, nie drogie, ale bogato wyposażone urządzenie wykonane w duchu DIY [z ang. "zrób to sam"] inspiruje mnie do pewnych spekulacji na temat systemu.... otwartego, rozproszonego, dowolnie inteligentnego, niedrogiego, stabilnego, dowolnie skalowalnego... ale to tylko takie spekulacje...


Zacznę od wyposażenia:

"5 wejść analogowych [pomiar temperatury, napięcia i prądu oraz pośrednio innych wielkości fizycznych]
2 wejścia logiczne
1 przekaźnik (NZ, NO, C)
4 wyjścia do załączania przekaźników, tranzystorów itp.
1 wyjście PWM* 2,6KHZ do 4MHz"


Czyli razem 13 różnorodnych wejść/wyjść. Taką różnorodnością nie może się pochwalić wielu profesjonalnych producentów systemów ID na rynku! Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach i prawdopodobnie pod kątem jakości elektrotechnicznej urządzenie nie jest wzorem do naśladowania [złącza, zabezpieczenia, zdolność łączeniowa, obudowa itp.] ale jednak jest to urządzenie do samodzielnej rozbudowy, zostało wyprodukowane dość niskim kosztem, teraz przypomina bardziej płytkę ewaluacyjną*, bądź poprostu urządzenie do wbudowania. Kontroler LAN jest niedrogi. W zakupie mówimy tutaj o cenie poniżej 10zł/brutto za 1 we/wy! [stan na 07.2012]. "Dodatkowo" urządzenie posiada wewnętrzne proste oprogramowanie do autonomicznej pracy jako sterownik, złącze i obsługę LAN (obsługiwane protokoły: HTTP, SNMP, SMTP, SNTP, ICMP, DNS, DHCP.), wysyła komunikaty mailem... i pozwala sterować wyjściami zdalnie za pomocą... linka! Czy ktoś jeszcze nie potrafi linkować?

Gdyby teraz spróbować użyć wielu takich kontrolerów LAN, to można by się pokusić nawet o nazwanie tego tworu systemem. Jakie cechy miałby mieć taki system?

Otwarty:
Internetowe protokoły komunikacyjne należą do najlepiej opisanych. Stosuje się je powszechnie. Kontroler LAN potencjalnie mógłby współpracować właściwie ze wszystkim co jest podłączone do sieci. Poprawną współpracę tych urządzeń mógłby zapewnić serwer z odpowiednim oprogramowaniem, a samo oprogramowanie mogłoby być tworzone przez praktycznie każdego i tylko umiejętności decydowały by o stopniu zaawansowania. Najprymitywniej np. wykorzystując funkcję sterowania przez link można by tworzyć dowolnie skomplikowane złożone harmonogramy np. z wykorzystaniem harmonogramu zadań Windows. Za zdalny interfejs komputerowy na dowolne środowisko mógłby służyć e-mail, dokument tekstowy, strona www, czy nawet taki blog jak ten, który miałby ograniczenie przeglądania tylko dla domowników.  Dodatkowo sam kontroler LAN ze względu na swoje cechy jako urządzenie "do wbudowania" jest w stanie być interfejsem LAN dla wielu urządzeń które nie mają w sobie sprzętowej furtki na sieć.

Rozproszony:
Budowa systemu w oparciu o kilka-kilkanaście takich kontrolerów Lan nie groziłaby tym, że awaria jednego z nich wpływałaby negatywnie na inne. W przypadku gdyby zagrożenie wynikało z awarii sieci, każdy z kontrolerów LAN poprzez wewnętrzny program automatyki mógłby realizować typowe funkcje pomieszczenia. Na na forum producenta tego urzadzenia pojawiło się zapytanie od użytkownika zza granicy [tak, kontroler LAN jeszcze mało znany w Polsce, a już jest eksportowany] dotyczące komunikacji tylko pomiędzy kontrolerami... odpowiedź działu rozwoju ATS... "Hi it will be possible in the new software... About 4-5 weeks".
 
Dowolnie inteligentny:
Posługiwanie się technologią internetu pozwala na przeniesienie wszelkich funkcji oprogramowania do chmury, gdzie z dużą łatwością można pisać i modyfikować oprogramowanie o dowolnym stopniu skomplikowania, mocy obliczeniowej itd.

Dowolnie skalowalny:
Wielkość systemu zależała by od możliwości sieci Internet. W praktyce ta skala jest nieograniczona.

Niedrogi:
Firma ATS udowodniła, że kontroler o 13 we/wy z obsługą LAN może być niedrogi. W tej chwili koszt to około 10zł/brutto za 1we/wy. Załóżmy, że aby urządzenie miało bardziej profesjonalny charakter trzeba by było dopieścić wiele szczegółów sprzętowych i softwerowych. Niech ta inwestycja potroi koszt urządzenia, to i tak wychodzi około 30zł/brutto za we/wy. Trzeba by też do wyjść cyfrowych dołączyć jakieś bardzo porządne przekaźniki [które zwykle są już wbudowane] i zasilacze. Załóżmy że to średnio dodatkowe10zł na we/wy. Fakt, że jeszcze potrzebna jest infrastruktura internetowa w postaci routerów i swichy, ale to koszt dzielony na wiele urządzeń, a dziś akcesoria do budowy sieci są niedrogie. Myślę, że można zamknąć profesjonalną edycje takiego rozwiązania w koszcie 50zł we/wy [a w obecnym dość mało profesjonalnym wydaniu to około 30zł za we/wy licząc routery, przekaźniki i kontrolery LAN].

Podsumowując, na chwilę obecną Kontroler LAN to ciekawe bardzo niedrogie rozwiązanie idealne do celów edukacyjnych, hobbystycznych oraz profesjonalnych jako urządzenie do wbudowania, w projektach o bardzo ograniczonym budżecie i niskiej odpowiedzialności. W tej chwili poziom inżynieryjny Kontroler LAN wymusza zbyt wiele kompromisów i potrzebuje zbyt dużej pracochłonności, aby stosować je powszechnie jako systemowe urządzenie do systemów inteligentnego domu. Na pewno ma spory potencjał do rozwoju, a umiejętne rozwijanie tego produktu oraz akcesoriów przy takim poziomie cenowym pozwoliłby Kontrolerom LAN funkcjonować pod niejednym dachem ku zadowoleniu użytkowników. Oczywista, ale odważna architektura przy dobrej cenie... to może się spodobać.

Wyjaśnienia i linki:

Firma ATS zajmuje się głównie dystrybucją urządzeń do bezprzewodowej komunikacji w sieci internet. Strona sklepu - www.wirelesslan.pl

Firma ma w ofercie również swoje urządzenia w tym opisywany Kontroler LAN.
Strona produktów ATS - http://www.tinycontrol.ats.pl/

Produkty ATS od jesieni 2011 mają swoje forum internetowe, gdzie w niewiele ponad osiem miesięcy napisano 240 postów, w 61 wątkach. W forum uczestniczą również obcokrajowcy.
strona forum - http://www.tinycontrol.ats.pl/forum/

Firma ATS bardzo bałagani jeśli chodzi o publikację aktualnych instrukcji do LAN Kontrolera. Część linków pod którymi ma się znajdować instrukcja po prostu nie działa.
Najbardziej aktualna instrukcja jaką znalazłem dotyczy wersji 1.28 sterownika i oprogramowania 2.10

kozacki - czyli coś więcej niż fajny

PWM - sposób regulacji, często spotykana np. w sterowaniu oświetleniem LED

płytka ewaluacyjna - jest to specjalnie zaprojektowane urządzenie do tego aby uczyć się programować, testować i równocześnie pisać oprogramowanie na dany model mikroprocesora. Bywa, że oprogramowanie do danego urządzenia jest już gotowe zanim konstruktorzy przygotują fizyczny prototyp urządzenia. Dzieje się tak właśnie dzięki płytkom ewaluacyjnym.


5 komentarzy:

  1. dodam jeszcze, że jest magistrala 1-wire, na którą można wpiąc 4 dodatkowe czujniki(ds18b20) temperatury, a może i wiecej, najnowsza isntrukcja
    http://www.tinycontrol.ats.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=317

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy artykuł.
    Jak się okazuje dobre rozwiązania nie koniecznie muszą być drogie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Połączenie poprzez wewnętrzny Ethernet działa u mnie poprawnie ale już po internecie rozłącza się po kilku sekundach.
    Poza tym bardzo dobry (tani, o bogatych możliwościach wejścia i wyjścia, rozwojowy) układ.
    Na razie brak przykładów do wykorzystania we własnych programach.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ha, wyszło mowa wersja V2 i to dopiero jest kozackie, planowane jest uzbrojenie go w moduł bezprzewodowy (standard CANBUS) to dopiero będa możliwości

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki za info. V2 faktycznie prezentuje się o klasę lepiej. Jest wzmianka o module bezprzewodowym... ale to raczej nie "CANBUS" bo sieć Can to standard magistralny. Więcej: http://tinycontrol.ats.pl/pl/aktualnosci-produktow,63,lan-kontroler-nowa-wersja-plytki,204,159

      Usuń

Z góry bardzo dziękuję jeśli nie będziesz komentował jako Anonim i zostawisz po sobie nick lub chociaż inicjały.

Po za tym chciałbym przedstawić kilka zasad: USUWANE będą komentarze: zawierające wulgaryzmy; które mają na celu obrażenie innego komentującego lub omawianego producenta,
lub takie które są niemerytoryczne i zawierają aktywny link [spam seo].
MOŻNA [a nawet trzeba]: krytykować autora postów, danego producenta, innego komentującego, ale tylko w sposób merytoryczny z odpowiednią argumentacją, w razie potrzeby za źródłami.
MOŻNA chwalić i reklamować dane rozwiązanie, ale nie wolno robić tego anonimowo. Komentarze są własnością autorów i redakcja nie ponosi za nie odpowiedzialności.