czwartek, 6 lutego 2014

Pokojowe regulatory temperatury - nisza na rynku inteligentnych domów?


Przycisk magistralny systemu I-SAB wyposażony w czujnik temperatury i prosty wyświetlacz LED. Z tego co kojarzę, zmiana temperatury następuje poprzez długie przytrzymanie. Źródło: i-sab.pl

Systemy "inteligentnego domu" mają przynosić różne korzyści. Jedną z najważniejszych z nich jest optymalizacja zużycia energii poświęconej na ogrzewanie domu. Często zaleca się ogrzewanie strefowe gdzie niemal każde pomieszczenie [strefa] ma oddzielnie przyporządkowane priorytety trybu ogrzewania. Inne dla sypialni, inne dla salonu, inne dla łazienek czy pomieszczeń gospodarczych jak np. suszarnie. Do tego ogrzewanie tych stref zwykle ma reagować słusznym odłączeniem zasilania w ciepło, w przypadku np. wietrzenia.



NOWOŚĆ od IHMS: Pokojowy regulator temperatury z protokołem MODBUS RTU oraz wyjściami 230V do obslugi np. wentylatorów [zastosowanie w hotelach] źródło: homexcontrol.pl


Wydawało by się, że ze względu na wagę tego tematu technologia proponowanych systemów powinna być w tym zakresie dość wyrafinowana. Niestety dość często tak nie jest i np. bardzo często sposób sterowania co do zasady w wielu przypadkach wygląda tak samo dla ogrzewania podłogowego jak i tego opartego na tradycyjnych grzejnikach pod oknem, czy ogrzewania z jeszcze innych źródeł ciepła.

Panel sensorowy do systemu KOHER [prawdopodobnie najstarsza tego typu konstrukcja od polskiego producenta systemu ID]


Wydawało by się, że dla zapewnienia komfortu użytkowania standardem powinna być możliwość instalowania, w każdej ze stref, regulatora pokojowego z możliwością podglądu bieżącej temperatury oraz łatwego modyfikowania i podglądu temperatury zadanej. Ponieważ potencjalnie w domu jednorodzinnym może nastąpić potrzeba montażu od kilku do kilkunastu takich regulatorów, to nie powinny być zbyt drogie.

NXW297.5 - Wielofunkcyjny przycisk programowalny LCD TUKAN Źródło: www.nexwell.eu

Niestety takich konstrukcji nie ma prawie wcale na grubo ponad 30 polskich producentów.
Zazwyczaj w tym temacie proponowane są sensory montowane "gdzieś" w danej strefie, a odczyt i sterowanie umożliwiane jest albo na zazwyczaj drogim, wspólnym dla całego domu, panelu dotykowym, albo poprzez oprogramowanie na urządzenia mobilne lub PC. W mojej skromnej opinii nie jest to zbyt wygodne [zwłaszcza dla osoby dla której dobrodziejstwa branży IT są czymś obcym] i dlatego przedstawiam przegląd urządzeń, które w miarę się wpisują w tą ideę urządzeń intuicyjnych, montowanych na stałe w danym pomieszczeniu [przegląd dotyczy tylko najniższych modeli w obrębie danego producenta, które realizują funkcje podglądu i regulacji temperatury.]


Przyciski programowalne do systemu AMPIO. Producent umożliwia na wprowadzenie wielu modyfikacji w ich wyglądzie. źródło: www.facebook.com/ampioidom

Wiem, że takie urządzenia to dość niewdzięczny temat dla statystycznego producenta elektroniki... bo trzeba zadbać o dobre materiały, wzornictwo, mechanikę... czyli tematy w których nie czują się mówiąc oględnie "najlepiej".
Dobrze by było, gdyby jakiś producent zdecydował się na zaprojektowanie uniwersalnego regulatora pokojowego do wielu systemów ID [w tym np. opartych na różnego typu sterowniach PLC] . Przydałyby się regulatory np. z komunikacją MODBUS RTU [np. tutaj duży mój ukłon dla modelu IHMS], ale niestety, tylko niektóre polskie systemy wspierają ten otwarty znany i ceniony protokół. W prostszej wersji mogłoby to się opierać na sygnałach analogowy 0-10V lub 0-20mA, lub NO/NC po kilka wejść/wyjść na dane progi temperatur [konfigurowane z panelu pokojowego], które wymuszane z wyjścia systemu ID odpowiedni tryb [np. komfort / ekonomicznie / urlop] z tym, że "komfort" byłby domyślenie regulowany z poziomu regulatora pokojowego przez użytkownika. Gdyby do tego umieścić na tym regulatorze kilka przycisków do ogólnego zastosowania [np. oświetlenie/rolety] podłączone do wejść danego systemu to też byłoby to bardzo sensowne.

Bezprzewodowy interaktywny sterownik z Wi-Fi do systemu CEURON [Za parę miesięcy ten sterownik będzie również w wersji wspierającej MODBUS RTU... magistralnie :)]  źródło: www.ceuron.pl

Mam wrażenie, że przegląd jest pełny, ale gdyby ktoś skojarzył jeszcze inne tego typu urządzenia polskich producentów do współpracy z jakimś systemem inteligentnego domu to proszę o informacje.

PS. Wiem, że za 2-3 miesiące w temacie pokojowych regulatorów temperatury dla ID powinno się wydarzyć coś bardzo bardzo ciekawego i wiem o tym z pierwszej ręki. :)

8 komentarzy:

  1. KOHER od ponad roku ma panel dotykowy 3,5" który umożliwia sterowanie 6 niezależnymi strefami ogrzewania z jednego panelu. Można na nim ustawiać harmonogram tygodniowy od pn do pt., każdy dzień można podzielić na 4 strefy czasowe. W skrócie z jednego małego paneliku można sterować 6 niezależnymi obwodami ogrzewania.

    OdpowiedzUsuń
  2. PS. Wiem, że za 2-3 miesiące w temacie pokojowych regulatorów temperatury dla ID powinno się wydarzyć coś bardzo bardzo ciekawego i wiem o tym z pierwszej ręki. :)

    A co konkternie ma sie wydarzyc?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Konkretnie to nie mogę napisać co... i niestety jeszcze się nie wydarzyło... niektórzy po prostu długo dopracowują swoje projekty i nie chcą ich przedwcześnie wypuszczać. Już spokojnie można mówić o półrocznym opóźnieniu względem wstępnych deklaracji... no ale na Energetabie widuję nowy system automatyki, który od 3 lat ogłasza premierę... :)

      Usuń
  3. Czy ktoś z Państwa orientuje się, które ( jakich firm) regulatory pogodowe i pomieszczeniowe są obecnie najbardziej popularne na polskim rynku i dlaczego są popularne ( np. ze wzg. na funkcje-jakie?) oraz jak wyglądają ceny takich regulatorów?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Trudno będzie się dowiedzieć jakich firm regulatory są najpopularniejsze. Zazwyczaj proponuje to albo producent pieca [źródła ciepła] albo instalator. Cena wyjściowa za regulator to jakieś 200-250zł można taniej, można drożej. IMHO Ciekawe są regulatory radiowe przenośne oraz sterowniki pozwalające na wielokanałową regulację temperatury w poszczególnych strefach domu. Regulatory pogodowe to z tego co wiem [ale mogę się mylić] to głównie komponenty ściśle wyznaczone przez producenta pieca.

      Usuń
  4. A jeszcze jedno....Czy w Polsce jest jakieś prawo, które zobowiązuje kupującego do zakupu określonego rodzaju regulatora, a jeśli tak to gdzie można znaleźć takie informacje?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Po za deklaracją CE nic mi nie wiadomo na temat jakichkolwiek obwarowań prawnych co do regulatorów.

      Usuń
  5. Mój regulator kupiłam tu https://www.techsterowniki.pl/k/regulatory-dwustanowe. W domu sprawdza się idealnie. Polecam!

    OdpowiedzUsuń

Z góry bardzo dziękuję jeśli nie będziesz komentował jako Anonim i zostawisz po sobie nick lub chociaż inicjały.

Po za tym chciałbym przedstawić kilka zasad: USUWANE będą komentarze: zawierające wulgaryzmy; które mają na celu obrażenie innego komentującego lub omawianego producenta,
lub takie które są niemerytoryczne i zawierają aktywny link [spam seo].
MOŻNA [a nawet trzeba]: krytykować autora postów, danego producenta, innego komentującego, ale tylko w sposób merytoryczny z odpowiednią argumentacją, w razie potrzeby za źródłami.
MOŻNA chwalić i reklamować dane rozwiązanie, ale nie wolno robić tego anonimowo. Komentarze są własnością autorów i redakcja nie ponosi za nie odpowiedzialności.