wtorek, 26 listopada 2013

Sezon grzewczy - Trafić w punkt!

Systemy inteligentnego sterowania domem, często reklamują się jako przynoszące znaczne oszczędności. Zapewne już gdzieś wspominałam, że takim jednym rzeczywistym źródłem tych oszczędności może być ogrzewanie... Kolejne źródła oszczędności są moim zdaniem również ważne, ale raczej wtórne np. do wygody zarządzania domem [łatwiej wtedy oszczędnie korzystać z instalacji] czy automatyzacji [np. korzystamy z energii gdy została wykryta obecność, automatycznie zamykane rolety, powiązanie pracy ogrzewania/rekuperacji/kliamatyzacji itp.]

Dziś chciałbym skupić uwagę głównie na oszczędzaniu związanym z ogrzewaniem. Najczęściej spotykana strategią oszczędzania tej energii w "inteligentnych domach" to jest tzw. system ogrzewania strefowego, polegający na podziale domu na strefy grzewcze o różnych priorytetach ogrzewania w zależności od godziny / dnia tygodnia / obecności domowników. Obrazowo można opisać taką funkcję jako stałą obecność w domu służącego, który odpowiada tylko za to żeby, wyłączyć ogrzewanie jak się w domu wietrzy, podnieść temperaturę w łazienkach przed kąpielą, wyciszyć ogrzewanie na noc, wyłączyć gdy wszyscy wychodzą z domu itd...

Ten filmik doskonale prezentuje tę funkcję ID:


Źródło: Youtube
Czekam na coś takiego w wydaniu polskim... zgrabnie zaprojektowane...  ładnie wytłumaczone... proste we wdrożeniu... do instalacji grzewczych opartych o tradycyjne grzejniki... czyli pewnie jak w 95% działających obecnie instalacji grzewczych w domu/mieszkaniu. Rozwiązanie w wersji czeskiego Inels, nie należy do optymalnych jeśli chodzi o cenę... Ten 3,5" panelik kosztuje ponad 1000Euro. Jednak trzeba przyznać że film prezentuje tylko ułamek jego możliwości...  rozglądając się za rozwiązaniami ogrzewania strefowego z poza nurtu urządzeń systemu inteligentnego domu natrafiłem...

na nowy wyrób firmy Lars [Poznań] Auraton 8000:
"Auraton 8000 schemat" źródło: Auraton.pl
Rozwiązanie, czego nie widać na schemacie współpracuje, również z czujnikami otwarcia okna, jednak dedykowane jest systemom ogrzewania podłogowego... muszę przyznać że budzi to moje wątpliwości bo przecież ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się bardzo dużą bezwładnością i nie można nim tak dynamicznie zarządzać jak tradycyjnymi grzejnikami.

Lars ostatnio chwalił, się swoimi osiągnięciami [żywotność baterii nadajników] na Everiq [http://evertiq.pl/news/11744] więc mam nadzieje że Auraton 8000 to dopiero początek większej serii urządzeń.

7 komentarzy:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  3. Potwierdzam, że Auraton 8000 to początek nowej serii urządzeń.
    Słuszna jest uwaga, że przy ogrzewaniu podłogowym obniżanie temperatury na kilka godzin jest mało sensowne, ale pozostawienie otwartego lub uchylonego okna na dłużej ma znaczny wpływ na odbiór energii z pomieszczenia. Poza tym nic nie stoi na przeszkodzie aby wykorzystać Auraton 8000 do sterownia przepływami w tradycyjnych grzejnikach poprzez rozdzielacz taki jak do podłogówki. Być może warto to podkreślić w materiałach dla instalatorów.
    W tym przypadku są zbędne głowice na samych grzejnikach. Wystarczy podłączyć grzejniki pomieszczeniami do poszczególnych obiegów Auratona 8000 i umieścić termostat w każdym pomieszczeniu. Wtedy możemy precyzyjnie sterować temperaturą osobno w każdym pokoju i sensownie wykorzystać klamki okienne H-1. Auraton 8000 posiada unikalną możliwość dopisania do każdego obiegu termometru Auraton T-2. Bateria w T-2 wystarcza na ponad 20 lat pracy. W takim przypadku wystarczy jeden termostat do sterowania całym budynkiem. Dopisujemy ten sam termostat do wszystkich obiegów i uzyskujemy gwarancję, że we wszystkich pomieszczeniach będzie identyczna temperatura, którą steruje jeden zdalny termostat.
    Auraton 8000 inteligentnie steruje także pompą CO, cyrkulacją ciepłej wody CWU, a także piecem grzewczym.
    Odsyłam do instrukcji obsługi http://www.auraton.pl/pl/inf/ogrzewanie_podlogowe/auraton_8000
    Autorska, opatentowana technologia bezprzewodowa LMS (Logic Management System) charakteryzuje się niezwykle krótkimi cyfrowymi transmisjami radiowymi o czasie ramki ok.4ms ( w ciągu doby jeden kanał średnio jest aktywny tylko kilka sekund), nie powodując smogu elektromagnetycznego, wielokrotnie wydłużając czas pracy urządzeń zasilanych z baterii i nie wprowadzając zakłóceń innym urządzeniom. Energia promieniowania kanału radiowego jest porównywalna z 1-sekundową rozmową przez komórkę w ciągu doby w dodatku trzymając telefon wiele metrów od głowy. Jedno gotowanie w kuchence mikrofalowej wytwarza więcej rozproszonego pola elektromagnetycznego niż kanał LMS w ciągu roku.

    Pozdrawiam,
    Andrzej Szymański Auraton

    [Stanisław Kopczyński: opublikowałem za pozwoleniem autora]

    OdpowiedzUsuń
  4. Mnie właśnie najbardziej interesowałaby opcja sterowania domem, a więc zatem i ogrzewaniem, bo wiem, że może być to bardzo wygodne i komfortowe w użytkowaniu. Polecam Wam takie nowoczesne rozwiązania.

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ja jestem przekonana, że samo ogrzewanie jest niezwykle istotne i tym bardziej jeśli jeszcze korzystamy z gazowego. Fajną sprawą jest na pewno oferta od https://poprostuenergia.pl/gaz-dla-firmy/ gdyż wtedy możemy bez problemu płacić mniej za rachunki za gaz.

    OdpowiedzUsuń

Z góry bardzo dziękuję jeśli nie będziesz komentował jako Anonim i zostawisz po sobie nick lub chociaż inicjały.

Po za tym chciałbym przedstawić kilka zasad: USUWANE będą komentarze: zawierające wulgaryzmy; które mają na celu obrażenie innego komentującego lub omawianego producenta,
lub takie które są niemerytoryczne i zawierają aktywny link [spam seo].
MOŻNA [a nawet trzeba]: krytykować autora postów, danego producenta, innego komentującego, ale tylko w sposób merytoryczny z odpowiednią argumentacją, w razie potrzeby za źródłami.
MOŻNA chwalić i reklamować dane rozwiązanie, ale nie wolno robić tego anonimowo. Komentarze są własnością autorów i redakcja nie ponosi za nie odpowiedzialności.