Screen z przedpremierowej wersji interfejsu systemu Ceuron na urządzenia mobilne. Premiera: jesień-zima 2013. |
Cytaty poniżej, wydobyte są z różnych wątków, różnych forów, pisane zazwyczaj przez jedną osobę, czyli promotora systemu Ceuron. Czasami można mieć wrażenie, że są wyrwane z szerszego kontekstu i dlatego pierwsza litera danego fragmentu linkuje do oryginalnej treści.
Główne wątki:
FUNKCJONALNOŚĆ | ARCHITEKTURA | PROGRAMOWANIE | ZASIĘG
"Wszystko działa bezprzewodowo. Programowanie drabinkowe - podobne do Siemens S200"
"Sterowanie pilotem jest dodatkową opcją. Niektórzy chcą mieć pilota np. w sypialni przy łóżku.
Oczywiście można sterować za pomocą iphon'a, androida czy czegokolwiek co obsługuje strony internetowe."
"Ceuron działa na bezprzewodowym protokole CLAD (protokół autorski) dzięki temu nie trzeba płacić za logo Z-Wave. System działa na 300m w terenie otwartym i około 35m w budynku (przyjmując kilka ścian i stropów). Ceuron jest przeznaczony typowo do automatyki domowej i mieszkaniowej. Stawiając sterownik w centralnym punkcie domu nie powinno być problemu nawet ze sporej wielkości domem i jego otoczeniem."
Planowane jest wprowadzenie do sterownika funkcji obsługi Z-Wave ale jako dodatkowej opcji aby nie podbijać kosztów urządzeń. Dodatkowo sterownik obsługiwać będzie przewodowy standard RS485 MODBUS."
"Wszystkie produkty objęte są 2-letnią gwarancją i wsparciem technicznym. Spełniają wszystkie wymogi techniczne oraz normy kompatybilności elektrycznej."
"- Możesz sterować wszystkim co masz podpięte do systemu. Np.: oświetleniem, roletami, ogrzewaniem (termostatami), sprawdzać temperaturę, podglądać kamerkę IP, itp.
Obsługujesz za pośrednictwem wszystkiego co ma przeglądarkę internetową:
- telefonów z dowolnym systemem, nawet Nokii z Windows Phone
- tabletów
- komputerów
- czy telewizora"
"Możesz zamontować radiowe moduły rolet MR-01 firmy Ceuron. Do tego pilot radiowy dedykowany do rolet PDR1. W puszce montujesz moduły rolet, podpinasz do nich napędy i standardowy przełącznik. Pilotem sterujesz pojedynczą roletą lub wszystkimi.
Moduł rolet - koszt około 130zł.
Pilot - koszt około 120zł
Możesz również zamontować moduły obok napędów a jako sterowanie lokalne użyć radiowych (bateryjnych) przełączników - umieszczasz je gdzie chcesz bez żadnego kucia a jak nie pasuje to przenosisz w inne miejsce (montowane na śrubkę lub klej)
Zamontowanie modułów Ceuron ma jeszcze jedną zaletę - jak kiedyś zechcesz rozszerzyć możliwości o funkcje inteligentnego domu to wystarczy że dokupisz sterownik i ewentualnie kolejne elementy jak np. moduły sterowania oświetleniem, czujnik oświetlenia czy temperatury.
Rolety mogą wtedy np. automatycznie zamykać się gdy zrobi się ciemno a otwierać gdy się budzisz (żeby łatwiej się wstawało) a w okresie gdy rano jest ciemno najpierw włączy się światło w sypialni a rolety podniosą się dopiero gdy zrobi się jasno.
To jest tylko jeden z przykładów wykorzystania automatyki."
"Polski producent automatyki domowej Ceuron oferujący radiowy system sterowania inteligentnym domem wprowadził nomy interface www.
Wśród nowości pojawiły się:
- alarmy/komunikaty email
- obsługa kamer
- kontrolki termostatów
- kontrolki rolet
Nowa szata graficzna strony www inteligentnego domu CEURON
Nowa kontrolka termostatu
Centralki S300-i oraz S300-iMax umożliwiają bezprzewodową komunikację z internetem za pomocą WiFi. Nie ma potrzeby posiadania stałego adresu IP ponieważ sterownik łączy się ze zdalnym serwerem"
"CEURON - to najtańszy na rynku, polski system automatyki domowej.
SIEĆ RADIOWA CEURON
Sieć radiowa Ceuron ma strukturę gwiazdy. Centralny sterownik komunikuje się i steruje zdalnymi modułami węzłowymi. Zasięg pojedynczej sieci Ceuron ograniczony jest do możliwości centralnego sterownika. W zależności od modelu sterownika jest to 100m lub 300m w otwartej przestrzeni oraz 15m lub 35m w budynku.
Zasięg sieci można teraz dowolnie powiększać poprzez stosowanie struktury wielosterownikowej. Sterownik poza obsługa własnej sieci może również komunikować się z innymi sterownikami. W ten sposób można stworzyć sieć hierarchiczną o strukturze drzewa z rozbudowaną ilością węzłów.
Tryb DRZEWO i MESH
Sterowniki systemu Ceuron posiadają teraz możliwość pracy w trybie podległym. Tryb ten umożliwia tworzenie struktur sieciowych typu drzewo. Sterownik, z aktywną funkcją Slave, ma możliwość komunikacji ze swoimi modułami węzłowymi przy jednoczesnej komunikacji ze sterownikiem nadrzędnym. Taki układ sieci daje możliwość kreowania architektury sieciowej o teoretycznie nieograniczonej liczbie węzłów i nieograniczonym zasięgu. Struktura drzewa może być ustanowiona ręcznie bądź automatycznie w tzw. trybie Mesh.
Tryb MESH
Sterownik, który utraci bądź nie nawiąże komunikacji w modułem węzłowym a prowadzi komunikację z innym sterownikiem, wysyła do niego zapytanie o możliwość pośredniej komunikacji z brakującym modułem. Jeżeli sterownik nawiąże komunikację z szukanym modułem to informuje o tym fakcie sterownik nadrzędny, który następnie uruchamia tryb komunikacji pośredniej. W ten sposób sterownik ma możliwość komunikacji z węzłem będącym poza bezpośrednim radiowym zasięgiem jego sieci."
"System Ceuron ma wbudowany termostat (x6) więc ogrzewaniem jak najbardziej można sterować za pośrednictwem modułów wykonawczych. Należy jedynie dodatkowo zamontować czujnik/czujniki temperatury"
"Ceuron nie jest systemem alarmowym ale posiada taką funkcjonalność".
"Ile to pobiera energii?
Sterownik max 3W - koszt miesięczny około 1zł.
Moduł wykonawczy max 0,5W - koszt miesięczny 17gr.
Cały system bez czujek i sygnalizatora może więc pobierać zaledwie 1,17zł miesięcznie jeżeli wszystkie czujki podepnie się do jednego modułu a może również pobierać 4,4zł miesięcznie jeżeli podepnie się 20 czujek do 20-tu modułów."
"Przykładowe badanie zasięgu przez ściany:
- Sterownik S300-iMax prowadził bezbłędną transmisję dwukierunkową z modułem węzłowym MG1 na odległość 35m w przypadku oddzielenia według kolejności: ścianami Silika 8cm, Silika 8cm, SIlika 24cm, Silika 24cm, żelbet ~10cm. Odległości pomiędzy ścianami to: 5m, 3m, 3m, 8m, 7m,
- Sterownik S300/S300-i prowadził bezbłędną transmisję dwukierunkową z modułem węzłowym MG1 na odległość 12m w przypadku oddzielenia według kolejności: ścianami Silika 8cm, Silika 8cm, SIlika 24cm. Odległości pomiędzy ścianami to: 5m, 3m, 3m.
W obu badaniach ściany były ustawione pod kątem 60st. w stosunku do kierunku propagacji fal.
Przykładowe badanie przejścia przez stropy:
W tym badaniu istotna była nie odległość ale ilość stropów żelbetonowych grubości ~14cm + wylewka około 5cm.
S300-iMax prowadził bezbłędną komunikację przez 3 stropy natomiast S300/ S300-i przez jeden.
W badaniach stropy były ustawione mniej więcej pod kątem 45st. w stosunku do kierunku propagacji fal."
"Sterownik z aktywnym trybem Slave może być jednocześnie Master'em dla własnej sieci węzłów a nawet kolejnego sterownika. W ten sposób tworzy się podsieci zarządzane przez lokalny sterownik. Po wyłączeniu/awarii sterownika nadrzędnego sieć podrzędna nadal funkcjonuje według jej programu."
"W sterowniku można zamieścić program o max. 2000 procedur. Co jest zupełnie wystarczające dla potrzeb automatyki domowej w obrębie jednej podsieci.
Sterownik można oprogramowywać bezpośrednio na ekranie lub za pomocą aplikacji komputerowej Cepronic (dostarczanej bezpłatnie). Program utworzony za pomocą aplikacji wgrywa się (zgrywa się) do sterownika poprzez USB."
"Podaję zasięg uczciwy a nie teoretyczny. Zasięg wyliczony dla prezentowanego powyżej przykładu jest znacznie wyższy od rzeczywistego. Potem klient zakupi sterownik S300 do domu jednorodzinnego bo teoretycznie powinien wystarczyć i będzie wieszał psy na systemie. Na pewno instalatorzy systemów radiowych coś wiedzą o tym jak ma się teoretyczny zasięg do rzeczywistego."
"Postawiliśmy na programowanie zamiast konfiguracji ponieważ daje to znacznie większe pole manewru instalatorowi a język jest na tyle prosty że każdy kto miał kiedykolwiek do czynienia z PLC nie powinien mieć z tym problemów.
Poza tym na stronie znajdują się instrukcje i filmiki pokazujące jak konfiguruje się sterownik.
Po chwili rozpoznania, pisanie programu staje się znacznie szybsze niż przy systemach konfigurowanych."
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Z góry bardzo dziękuję jeśli nie będziesz komentował jako Anonim i zostawisz po sobie nick lub chociaż inicjały.
Po za tym chciałbym przedstawić kilka zasad: USUWANE będą komentarze: zawierające wulgaryzmy; które mają na celu obrażenie innego komentującego lub omawianego producenta,
lub takie które są niemerytoryczne i zawierają aktywny link [spam seo].
MOŻNA [a nawet trzeba]: krytykować autora postów, danego producenta, innego komentującego, ale tylko w sposób merytoryczny z odpowiednią argumentacją, w razie potrzeby za źródłami.
MOŻNA chwalić i reklamować dane rozwiązanie, ale nie wolno robić tego anonimowo. Komentarze są własnością autorów i redakcja nie ponosi za nie odpowiedzialności.