Osobiście w odróżnieniu od pewnego rodzaju klientów, lubię się zanurzać w różnych dokumentacjach i poszukiwać fajnych bądź niepokojących rozwiązań technicznych u naszych producentów... i na moje szczęście HomiQ, się przełamał i zmodernizował swoją stronę www pod kątem udostępniania informacji technicznych. Skromnie to wygląda... ale kilka interesujących informacji udało mi się znaleźć:
Interfejs HomiQ na Ipad. Źródło: materiały prasowe HomiQ |
1. Nowa strona producenta dzieli system HomiQ na ofertę dla domu i dla... stajni. To jest bardzo pozytywny sygnał dla poszukujących bardziej dedykowanych rozwiązań automatyki budynkowej, oraz dla zwykłych domowych użytkowników. HomiQ bierze udział w większych i poważniejszych realizacjach to duży atut i dobry bodziec do rozwoju.
Źródło: www.homiq.com |
2. System HomiQ zbudowany jest z urządzeń magistralnych. Niby oczywiste, tylko że wcześniej trzeba było się tego domyślać. Niestety trudno szukać w dokumentacji fotografii urządzeń, więc dalej nie widać jak są zbudowane od strony fizycznej. Wiadomo, że urządzenia instalowane w rozdzielnicy oparte są na obudowach firmy Phoenix Contact - trudno o bardziej eleganckie, trwałe i funkcjonalne obudowy...chyba jedynie ich cena sprawia, że nie są zbyt popularne wśród polskich producentów ID.
Moduł I/O Źródło: Katalog "Wybór produktów" HomiQ 2012 |
3. Na nowej stronie Homiq w końcu można znaleźć listę urządzeń, które wchodzą w skład systemu, a nawet podstawową dokumentację:
Moduł MASTER Źródło: Katalog "Wybór produktów" HomiQ 2012 |
4. Niestety dokumentacja do modułu np. Master to w mojej ocenie śmiech na sali. Autor nie pokusił się na omówienie kwestii zasilania [pobór, napięcie etc.] Jedyna cenna informacja jak wynika z tej dokumentacji i jest ważna dla całego systemu Homiq to taka, że system w jakimś stopniu jest skalowalny, bo można do !serwera HomiQ! podłączyć co najmniej kilka modułów Master... ale ile maksymalnie ciągle nie wiadomo. Na urządzeniu występuje również złącze H-bus [czyli magistrala HomiQ]... również nie określono jak bogate zasoby można z tego złącza obsłużyć. Jakiejkolwiek dokumentacji do jednostki centralnej systemu czyli Serwera HomiQ obecności nie stwierdzono.
Moduły IN/WALL Źródło: Katalog "Wybór produktów" HomiQ 2012 |
5. Jedną z ciekawszych grup urządzeń na liście produktów HomiQ jest Moduł HUB, Moduł IN/WALL i Moduł IN/Wall ON/OFF.
Moduł HUB jest urządzeniem pozwalającym na przyłączenie do urządzeń magistrali 4 odgałęzień magistrali H-bus [pojemność takiej magistrali również nie została podana]. Te odgałęzienia magistrali pozwalają na instalację prawdopodobnie do puszkowych modułów Moduł IN/WALL... i tutaj robi się ciekawie... Jeden moduł IN/WALL może obsłużyć 6 wejść [przyciski, czujniki np. ruchu], 3 czujniki temperatury [klasyk w branży czyli DS18b20] i dzięki rozszerzeniu IN/WALL ON/OFF cztery wyjścia przekaźnikowe. Czyli taki jeden "punkt" IN/WALL obsłuży, aż 13 elementów sprzętowych systemu... podejrzewam, że w środku takiej puszki potencjalnie może powstać niezła rozdzielniczka... Jak zwykle w takich momentach polecam puszki MultiWall z Simet.
Rozwiązanie to jest interesujące ze względu na możliwość znacznego rozproszenia sprzętowego systemu oraz potencjalnie dość swobodne wdrażanie systemu HomiQ w infrastrukturę przewodową przygotowaną pod system standardu KNX.
Na koniec jeszcze kilka ogólnych uwag. Producent jako jeden z niewielu oferuje w ramach systemu integracją Multiroom AV. Rozwiązanie to jak i interfejsy do automatyki oparte są o oprogramowanie HomiQ i urządzenia Apple. Niestety na stronie znajdziemy niewiele przykładów wyglądu oprogramowania. Na szczęście co nieco widać na kanale filmowym HomiqCom.
Tutaj filmik o sterowniku RGB. Wg. mnie kompromitacją jest prezentacja możliwości taśm RGB w zakresie 8 kolorów, ale np. szybkość reakcji systemu na interfejs jest już całkiem interesująca jak na tak długą drogę sygnału [Iphone interfejs - Iphone WiFi - WiFi router - Serwer HomiQ - Switch - Master HomiQ - Moduł RGB HomiQ].
Bardzo ciekawym elementem strony www HomiQ są ustandaryzowane normy i zasady wykonania prac instalacyjnych branż "przyległych".
- Wytyczne dla instalacji elektrycznej
- Wytyczne dla instalacji napędów bram
- Wytyczne dla instalacji rolet, żaluzji okiennych i markiz
- Wytyczne dla instalacji CO, WOD-KAN
Dużą niewiadomą dla mnie jest zachowanie systemu w przypadku awarii. Nie wiem jakie strategie bezpieczeństwa przy tak skrajnie scentralizowanym systemie zachowali producenci. Mam nadzieję, że o tym wkrótce napiszą, na swojej nowiutkiej stronie www.
Wszystkie grafiki i fragmenty tekstu zostały użyte jedynie w celach informacyjnych i są własnością ich autorów.
całość opiera się na MOXA NE-4100S i to cała filozofia
OdpowiedzUsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
UsuńNie wiem jak to odbierać. To złośliwość z tą filozofią? Nie wiem czy HomiQ opiera się na tym modelu, ale jeśli tak, to z jego filozofią jest jak najbardziej ok... w karcie katalogowej czytamy:
UsuńNE-4100 Applications
1. Industrial Automation (PLC, metering devices)
2. Medical/Healthcare (ECG, ultrasonic monitoring, blood testing devices)
3. Building Automation (HVAC, fire alarms)
4. Security/Surveillance (card readers, biometric identification devices)
5. Information Appliances (UPS monitor modules)
Czyli urządzonko przeznaczone do bardzo odpowiedzialnych zadań i można na nim polegać.
Źródło: http://www.moxa.com/product/NE_4100_ST_Series.htm
Ależ nie, przepraszam za skrót myślowy :) Ja jestem zadowolony z Homiq'a, poniekąd, a na pewno z użycia właśnie tego adaptera TCP, i bynajmniej nie pragnę tutaj żadnych złośliwości uprawiać. Po prostu ta wiedza czyni cały system jasnym, nawet przy braku dokumentacji (dotyczy punkty 4).
OdpowiedzUsuńTak, na pewno się na nim opiera, przynajmniej moja wersja. Ratuje to trochę Homiqa, który jest jak silnik z lamborghini użyty do odkurzacza - np. nie można ustawić temperatur w zależności od pory dnia czy tygodnia :(
Przy czym to ostatnie to wina oprogramowania.
UsuńJesteś absolutnie pewien, że system ten nie posiada funkcjonalności harmonogramu? ...dopytaj proszę producenta... Zwykle gdy system pracuje tylko na harmonogramie [jako silniku automatyki] to jest to dla mnie spory mankament... ale jeśli nawet tego nie ma i to się potwierdzi... to strasznie to smutne... to mi bardziej wygląda na system zdalnego sterowania... :( a nie ID.
UsuńCoś z dziedziny automatyki [nie wymaga interwencji użytkownika żeby się działo] masz zrealizowane w tym systemie?
Podobno nowa wersja po aktualizacji ma posiadać taką opcję (jestem posiadaczem systemu od 3 miesięcy). Podobnie z histerezą temperatur. Jedyne opcje to włącz/wyłącz ogrzewanie/zawór gdy temperatura jest różna od zadanej oraz 4 predefiniowane programy, manualnie włączane a polegające na zapamiętaniu żądanych temperatur.
UsuńGdyby producent wyprowadził API, można by było nie polegać jedynie na homiqu a także na swoim serwerze, przez co ograniczenia związane np. z zarządzaniem mediami (tylko apple) można by rozwinąć o DLNA, zarządzać światłem i ściemniaczami oraz temperaturami na podstawie postawionej opodal stacji meteorologicznej, system nie działa z moim kotłem prawidłowo - przez co jestem pozbawiony całkowicie możliwości jego regulacji, i tak dalej... Stąd moja radość z powodu odkrycia tego adaptera moxa oraz skrót myślowy dot. filozofii :)