wtorek, 2 lipca 2013

Design: Grafik do wynajęcia

Czasem zdarza mi się popełnić kilka paszkwilowatych zdań na temat wątpliwej estetyki urządzeń i oprogramowania do polskich systemów inteligentnego domu. Ten wątpliwy zaszczyt i uwagę najmocniej zaznaczyłem przy opisach takich systemów jak F&Home czy eHouse. Najczęściej jednak tę kwestię wolałem przemilczeć gdy widziałem, że opracowanie graficzne danego panela dotykowego czy przycisku programowalnego [problem jest szczególnie drażliwy w przypadku różnego typu interfejsów użytkownika], choć miało wiele znamion wykonania wizualnie amatorskiego to widać było próby nawiązania do w miarę nowoczesnego designu. Niestety efekt końcowy, gdy inżynier czy programista zajmuje się grafiką zazwyczaj nie zachwyca, a w najlepszym wypadku jest po prostu do przyjęcia. Niestety mam wrażenie, że na polskim rynku nagminnie opracowaniem graficznym zajmują się osoby, które mają minimalne lub żadne przygotowanie do pracy plastyka.

Dość narzekania.  Jakiś czas temu zauważyłem, że MISZ [Michał Galubiński] zajmuje się również projektowaniem mobilnych interfejsów użytkownika do różnych urządzeń. Popatrzcie jak mogłoby być pięknie w naszych "inteligentnych systemach"! Grafik po prostu do wynajęcia...

Interfejs do pralki! Źródło: http://misz.com/
Warto zwrócić uwagę na przyjemne i intuicyjne suwaki harmonogramu. Źródło: http://misz.com
Na koniec jeszcze dodam, że profesjonalna dokumentacja techniczna i handlowa do urządzeń również wymaga projektu - zarówno graficznego jak i przede wszystkim funkcjonalnego. Tak naprawdę trochę głupio mi o tym przypominać... no ale niestety często przeglądam te materiały i ręce opadają... ale też niektóre firmy widać, że się starają i z roku na rok poprawiają jakość estetyki tego co trafia w ręce klientów i użytkowników.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z góry bardzo dziękuję jeśli nie będziesz komentował jako Anonim i zostawisz po sobie nick lub chociaż inicjały.

Po za tym chciałbym przedstawić kilka zasad: USUWANE będą komentarze: zawierające wulgaryzmy; które mają na celu obrażenie innego komentującego lub omawianego producenta,
lub takie które są niemerytoryczne i zawierają aktywny link [spam seo].
MOŻNA [a nawet trzeba]: krytykować autora postów, danego producenta, innego komentującego, ale tylko w sposób merytoryczny z odpowiednią argumentacją, w razie potrzeby za źródłami.
MOŻNA chwalić i reklamować dane rozwiązanie, ale nie wolno robić tego anonimowo. Komentarze są własnością autorów i redakcja nie ponosi za nie odpowiedzialności.