piątek, 30 marca 2012

Jak wybrać system inteligentnego domu?

Częstym dylematem inwestora. który chciałby wyposażyć dom w "trochę inteligencji" jest to jaki system wybrać? Oczywiście zazwyczaj chodzi o system najlepszy w osiągalnej cenie... i zaczyna się... wertowanie stron www, przeglądanie różnych forów... lub po prostu zdanie się na ślepy los i montaż systemu, który wydawał się dostępny bez większej wiedzy o tym co się właściwie wybrało...

Przede wszystkim jestem wielkim orędownikiem wyboru nie tyle systemu, co kompetencji i zaangażowania instalatora. Kompetentny instalator dobierze rozwiązanie optymalne zarówno dla niego jak i dla Ciebie jeśli chodzi o cenę i możliwości.


Różnic w systemach jest sporo i ich możliwości są bardzo różne, choć wszystkie są stworzone mniej więcej do tych samych zadań. Najszersza wiedza o jakości systemu na podstawie tabelkowej specyfikacji (nawet rzetelnej, a takich nie spotkałem) niewiele pomoże jeśli nie będzie instalacja fachowo wykonana i uruchomiona.
 

Zrób sobie listę wymagań... a jeśli nie wiesz czego wymagać to poproś o propozycję ciekawych rozwiązań i funkcji ewentualnych instalatorów. Jeśli któryś nie zaproponuje Ci nic inspirującego to go pomiń, bo oznacza to, że niechętnie wyciska inteligencję ze sprzętu i z dobrego sprzętu zrobi Ci mikroprocesorowy pstryczek elektryczek. Dobry instalator nawet za niekoniecznie wielkie pieniądze zaproponuje dobry sprzęt i ciekawe funkcje, ale zaznaczy, że na sprzęcie z innej pułki udało by mu się wdrożyć coś innego, jeszcze ciekawszego.
 

Z drugiej strony instalator może bać się czasami powiedzieć za dużo bo apetyt klienta na inteligencję domu rośnie w miarę jedzenia, i czasami można sobie bardzo skomplikować relacje z klientem jeśli możliwości realizacji funkcji na wytypowanym systemie są poniżej Twoich nowych oczekiwań. 

Jak rozpoznać kompetentnego instalatora?
Jeśli instalator o żyłce handlowej będzie ci rzucał pod nogi hasła typu ten system "ogranicza tylko wyobraźnia" to powiedz mu: "OK, w takim razie z czego rezygnuję decydując się na ten właśnie system, nie wybierając jakiegoś innego". Kompetentny instalator, może wierzyć że oferuje najlepsze rozwiązanie, ale powinien znać jego ograniczenia i przynajmniej kilka takich informacji udzielić. Jeśli będą dla Ciebie te informacje mało istotne, a ty jesteś w miarę pewny, że instalator ma wiedzę o tym na czym Ci zależy, no to można powoli kończyć wybór systemu.

3 komentarze:

  1. Jak mozna sie skontaktowac z autorem bloga?

    OdpowiedzUsuń
  2. Jest F&Hone, Grenton itd. a nie ma nigdzie Paigo? Przynajmniej szukam i nie mogę znaleźć. Jeśli jeszcze nie ma o tym systemie wzmianki, to polecam dodać, ciekaw jestem opinii. Szukam o tym systemie jak najwięcej informacji, ponieważ narazie mnie przekonuje. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Z góry bardzo dziękuję jeśli nie będziesz komentował jako Anonim i zostawisz po sobie nick lub chociaż inicjały.

Po za tym chciałbym przedstawić kilka zasad: USUWANE będą komentarze: zawierające wulgaryzmy; które mają na celu obrażenie innego komentującego lub omawianego producenta,
lub takie które są niemerytoryczne i zawierają aktywny link [spam seo].
MOŻNA [a nawet trzeba]: krytykować autora postów, danego producenta, innego komentującego, ale tylko w sposób merytoryczny z odpowiednią argumentacją, w razie potrzeby za źródłami.
MOŻNA chwalić i reklamować dane rozwiązanie, ale nie wolno robić tego anonimowo. Komentarze są własnością autorów i redakcja nie ponosi za nie odpowiedzialności.