piątek, 19 kwietnia 2013

Tilo: Kolejny system Made IN Poland? [Kielce]

Przypadkiem trafiłem na stronę www, która wydaje się być zapowiedzią kolejnego polskiego producenta systemu inteligentnego domu. Na stronie niema jakichkolwiek informacji technicznych. Jedynie co warte jest wzmiankowania to, cytuję:

"System Tilo współpracuje z podstawowymi urządzeniami mobilnymi zarówno opartymi na Androidzie jak i IOS. Nie ma znaczenia czy to jest telefon czy tablet. Oczywiście montujemy też dedykowane panele dotykowe umieszczane w dogodnym miejscu na ścianie domu. System może być obsługiwany również przez zwykły komputer z zainstalowanym odpowiednim oprogramowaniem.  Nawigacja i zmiana ustawień są bardzo proste – inteligentny dom ma zapewnić Ci komfort i spokój. Chcesz zgasić światło w całym domu jednym przyciskiem przy łóżku - nie ma problemu kilka kliknięć myszką i system jest już zaprogramowany."

Oraz:

"Wdrożenie w Twoim domu systemu TILO jest prostsze, niż myślisz. Zwykle nie wymaga przebudowy instalacji i gruntownych prac remontowych – pracujemy na instalacjach, które masz już w swoim domu."

Tilo: Wizualizacja interfejsu użytkownika na urządzenia mobilne Apple z 4 kwietnia 2013.


System radiowy? Nie do końca...


Jak się dowiedziałem z krótkiej rozmowy telefonicznej z inżynierem projektu, Tilo nie jest system producenckim w takim sensie jak Nexwell, Domito czy Ampio. Tilo opiera się na własnym oprogramowaniu interfejsu użytkownika i importowanych komponentach automatyki przemysłowej. Nie ma w tym nic dziwnego ponieważ w Polsce funkcjonuje już kilka tego typu systemów dostosowanych [np. ESEA].

Dużo ciekawiej temat wygląda od strony infrastruktury. Tilo opiera się na komunikacji typu Power Line, [czyli takiej wykorzystującej tradycyjne domowe przewody elektryczne 230V], która dodatkowo wspierana jest przez urządzenia radiowe. Prawda, że brzmi ciekawie?

Firma dysponuje w okolicach Kielc swoim własnym domem pokazowym.
Z rozmowy wynikało, że firma, na chwilę obecną, koncentruje się na kompleksowej obsłudze klienta, czyli jest bardziej instalatorem własnych rozwiązań, niż dostawcą technologii dla innych firm instalacyjnych.



Już zupełnie abstrahując od TILO. Komunikacja Power Line jest wykorzystywana też w systemie Domito Garden [Żywiec MCD Electronics].

Jak wygląda skuteczność stosowania Power Line w systemach ID to szerze mówiąc nie wiem... z tym, że dostępność urządzeń do przesyłania danych via kabel 230V jest jak widzę sporo... i to za nie wielkie pieniążki [głównie do internetu]. Może to znak, że ta technologia została dopracowana. Z drugiej strony podoba mi się koncepcja MIX Power Line + Radio, teoretycznie można zrobić system Power Line z niewielką ilością adresów, np. 5 urządzeń, które byłby bazowymi nadajnikami do osprzętu radiowego i tworzyły by klastry zasięgu dla tego radia. Chodzi mi o to, że można dzięki takiemu połączeniu zupełnie zniwelować wady radia [zasiąg] nie dokładając kabli do zastanej tradycyjnej instalacji.


Źródło: 
www.tilo.pl

Wszystkie grafiki i fragmenty tekstu zostały użyte jedynie w celach informacyjnych i są własnością ich autorów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z góry bardzo dziękuję jeśli nie będziesz komentował jako Anonim i zostawisz po sobie nick lub chociaż inicjały.

Po za tym chciałbym przedstawić kilka zasad: USUWANE będą komentarze: zawierające wulgaryzmy; które mają na celu obrażenie innego komentującego lub omawianego producenta,
lub takie które są niemerytoryczne i zawierają aktywny link [spam seo].
MOŻNA [a nawet trzeba]: krytykować autora postów, danego producenta, innego komentującego, ale tylko w sposób merytoryczny z odpowiednią argumentacją, w razie potrzeby za źródłami.
MOŻNA chwalić i reklamować dane rozwiązanie, ale nie wolno robić tego anonimowo. Komentarze są własnością autorów i redakcja nie ponosi za nie odpowiedzialności.