środa, 22 sierpnia 2012

Wywiad: Ampio - tajemnice strefy instalatora

Na stronie głównej firmy ampio.pl jest podział produktów firmy na systemy alarmowe do domu, do samochodu i system inteligentny dom... firma jest producentem. Raz na ruski rok zaglądałem do strefy inteligentny dom. Opis tej części był lakoniczny i typowy... myślałem, że to nic wartego uwagi. W pewnym momencie na stronie pojawiły się informacje o panelu dotykowym, zdjęcia całkiem ciekawych szklanych łączników. Na stronie była też strefa instalatora... Zarejestrowałem się...

"Włączniki sensorowe dopasowane pod klienta (grafika, napisy, kolor szkła)"
Po krótkich negocjacjach z administratorem (bardzo dziękuję za zaufanie) otrzymałem dane do logowania... Po zalogowaniu przywitała mnie strona z krótką specyfikacją systemu. Byłem bardzo pozytywnie rozczarowany. O to co przeczytałem [na podstawie notatki ze strefy instalatora]:


"Ogólne dane techniczne Inteligentnego Domu Ampio:

Grafika panelu LCD (ze sterowaniem światła RGB)
  • system rozproszony nie potrzebujący do działania jednostki centralnej
  • system oparty na transmisji CAN
  • moduł wykonawcze dopuszkowe
  • moduł wykonawcze na szynę TH-35 [DIN]
  • moduł ściemniacza z płynną regulacją mocy do 200W
  • moduł sterownika rolet lub żaluzji
  • możliwość podłączenia panelu LCD TFT kolor 7'' lub 12'' służącego do zarządzania systemem oraz zdalnego dostępu przez przeglądarkę WWW
  • dotykowe, szklane włączniki (dowolne piktogramy)
  • włączniki z wbudowanym wyświetlaczem OLED informującym o różnych parametrach systemu, godzinie lub temperaturze.
  • moduł sterujący oświetleniem LED RGB umożliwiającym aranżację oświetlenia w dowolnym kolorze aby stworzyć specyficzny nastrój lub podkreślić architekturę wnętrza
  • aplikacja do sterowania na urządzenia mobilne [dopisał. na podstawie www SK]
  • nadajniki i odbiorniki podczerwieni [IR] i piloty radiowe [dopisał. na podstawie cennika SK]
System oparty jest na magistrali sieci rozproszonej, czyli każde z istniejących urządzeń w sieci jest niezależnie działającą jednostką, reagującą na bodźce. Bodźcami mogą być sygnały informujące o stanie innych urządzeń, lub czynników zewnętrznych. Urządzenia między sobą komunikują się za pośrednictwem sieci CAN. Sieć ta została zaprojektowana i stworzona przez firmę BOSCH, jest z powodzeniem stosowana w motoryzacji i przemyśle już od wielu lat. Co gwarantuje nam jej niezawodność w każdych warunkach, odporność na zakłócenia, oraz możliwość instalowania wielu urządzeń w sieci bez konieczności stosowania żadnych urządzeń rozdzielających, nawet w odległościach przekraczających 1000 m. Cała sieć wymaga jedynie dwóch przewodów sygnałowych oraz dwóch zasilających. Daje nam to możliwość zastosowania cztero żyłowego przewodu EIB lub taniego przewodu UTP, zwanego potocznie skrętką, używanego do sieci komputerowej. Zastosowanie powyższej technologii powoduje iż nasz system staje się w pełni skalowalny, czyli w każdym momencie może zostać dowolnie rozbudowywany i przeprogramowany.
Cztero przewodowa sieć komunikacyjna upraszcza montaż instalacji oraz ogranicza znacznie zużycie przewodów energetycznych. Gdyż przewody mocy podłączane są jedynie do elementów wykonawczych, czyli żarówek, siłowników itp…"

"Włączniki z wbudowanym wyświetlaczem OLED informującym o różnych parametrach systemu, godzinie lub temperaturze"

Właściwie to jestem oczarowany tym, że tak skromna firma ma tak ciekawą ofertę. W strefie instalatora można odnaleźć dokumentację do nie mal wszystkich produktów. Co należy rozumieć, że firma chce i potrafi być dostawcą dla firm instalacyjnych (niby oczywiste, ale z tego co wiem jest z tym bardzo różnie). Jest cennik i to na tyle atrakcyjny, że chyba jednak nie wypada pytać o rabat. No i najważniejsze jest system i produkty (cennik liczy 32 pozycje!)

Nie wiem jak system Ampio sprawuje się w praktyce, ale gdybym był instalatorem na pewno bliżej bym się z nim zapoznał i przeprowadził szereg testów potwierdzających wartość tego atrakcyjnego w cenie systemu rozproszonego. Postanowiłem porozmawiać z Panem Krzysztofem Piotrowskim, elektronikiem firmy Automatyka Control, producenta urządzeń marki Ampio:

Stanisław Kopczyński: Współpracujecie Państwo z firmami instalacyjnymi. Ile ich jest na chwilę obecną i w jakich województwach działają te firmy?
Krzysztof Piotrowski: Są to lokalni dystrybutorzy działający na terenie: Piły, Poznania, Warszawy i Gdańska.... Aha oczywiście jeśli chodzi o współpracę zapomniałem jeszcze o naszym rejonie czyli Szczecin :)

Moduł sterownika LED RGB
SK: W jaki sposób przebiega proces wdrażania systemu? Czy firmy montujące Państwa urządzenia odpowiedzialne są również za uruchomienie i programowanie, czy raczej tylko za przygotowanie instalacji i montaż urządzeń?
KP: Staramy się aby nasi montażyści byli samodzielni, ale oczywiście udzielamy potrzebnej pomocy technicznej. Często montażyści kontaktują się z nami już na początku inwestycji i razem dobieramy ilość oraz rodzaj potrzebnych modułów systemu. Pomagamy także w pierwszym uruchomieniu oraz wstępnym programowaniu systemu. Późniejsza zmiana konfiguracji jest na tyle prosta, że wystarczy konsultacja telefoniczna. Nasz system ma także możliwość zdalnej konfiguracji więc możemy pomóc montażyście w programowaniu nie będąc w miejscu inwestycji.

SK: W jaki sposób firma instalacyjna może nawiązać z Państwem współpracę?
KP: Wstępna rozmowa telefoniczna bądź u nas w firmie pozwala nam poznać zakres prowadzonych prac przez montażystę oraz zrozumienie tematu inteligentnych domów. Montażysta uzyskuje dostęp do strefy instalatora dzięki czemu możne dokładniej poznać szczegóły techniczne oraz przechodzi szkolenie na którym
poznaje sposób programowania systemu.


SK: Czy to oznacza, że stosujecie jakiś rodzaj selekcji wobec przyszłych firm instalacyjnych? Z czego to wynika?
KP: Głównie chodzi nam o to aby zbyt wiele firm nie działało na tym samym obszarze. 

SK: Czy organizujecie Państwo szkolenia produktowe i na jakich zasadach się one odbywają?
KP: Oczywiście organizujemy szkolenia dla przyszłych montażystów. W zależności od potrzeb są organizowane w siedzibie firmy bądź przy okazji większych zgrupowań handlowych, w których udział bierze po kilka - kilkanaście osób. Na szkoleniu przedstawiamy teorię oraz cel stosowania instalacji inteligentnych domów, pokazujemy sposoby zastosowań oraz możliwości jaki uzyskujemy, a które nie są dostępne w klasycznych instalacjach elektrycznych. Pokazujemy także wady rozwiązań bezprzewodowych oraz zalety naszego rozwiązania. W części praktycznej prezentujemy konfigurowanie oraz sposób programowania naszego systemu. Uczestnicy szkolenia otrzymują materiały reklamowe oraz całą dokumentację techniczną. Po szkoleniu każdy uczestnik może osobiście przetestować nasz system oraz spróbować zaprogramować moduły. Rozmawiamy także ze wszystkimi, którzy potrzebują dalszych informacji.

SK: Na jakich warunkach przyznawany jest dostęp do strefy instalatora?
KP: Wymagane jest, aby montażysta odbył nasze szkolenie.

SK: Systemy bezprzewodowe kuszą łatwością wdrożeń, ale producenci tych rozwiązań nie poruszają kwestii pewnych niedogodności związanych z technologią bezprzewodową i dlatego krytyka systemów bezprzewodowych opiera się głównie na pewnych techniczno-branżowych stereotypach. W jaki sposób Pan argumentuje wyższość "kabla" nad "radiem"?
KP: Rozwiązania bezprzewodowe są łatwe do zakłócenia przez podstawienie fali nośnej na odpowiedniej częstotliwości co nie jest specjalnie trudne. W wielu systemach należy regularnie wymieniać baterie. Złamanie protokołu transmisji nie jest niemożliwe, a jeśli już nastąpi będzie można zarządzać obiektem zdalnie co jest niemożliwe w przypadku połączenia kablowego.

Moduł  8 wyjść przekaźnikowych
SK: Pewnym technicznym zwyczajem jest wykorzystywanie w systemach automatyki domowej komunikacji RS-485, państwo zdecydowaliście się na komunikację CAN? Dlaczego padł taki wybór i jaki ma wpływ na cechy Państwa systemu?
KP: Wcześniejsze nasze produkty [nie związane z inteligentnymi domami] także korzystały z magistrali CAN, więc wynika to jakby z naszych pozytywnych doświadczeń. CAN-Bus jest także powszechnie stosowany w przemyśle gdzie gwarantuje wysoką jakość transmisji wolną od błędów oraz umożliwia przyłączenie dużej ilości nadajników/odbiorników do magistrali (do 120 szt. na jednej linii transmisyjnej). Pozwala także na przesyłanie danych na duże odległości (w naszym rozwiązaniu do 1000m) bez stosowania dodatkowych wzmacniaczy. Z punktu widzenia konstruktora to rozwiązanie posiada pełne wsparcie sprzętowe multi/master, obsługa CRC, retransmisje gwarantujące większą skuteczność niż rozwiązania softwarowe.

SK: Proszę przybliżyć naszym czytelnikom czym różni się użyty w protokole CAN tryb komunikacji multi/master od stosowanego w RS-485 trybu master/slave? Czy to jest istotna cecha dla systemu ID? 
KP: Zastosowanie magistrali CAN nie wymaga jednostki centralnej (nadrzędnej)- zarządzającej komunikacją między modułami (podrzędnymi -slave), w rozwiązaniu RS-485 master/slave taka jednostka nadrzędna (master) musi występować. CAN jest protokołem o wysokim bezpieczeństwie i jakości transmisji świadczy o tym chociażby powszechne stosowanie go w motoryzacji. Bardzo wiele samochodów po 2000 roku (a obecnie już wszystkie) posiada magistralę cyfrową opartą na protokole CAN-Bus. W przypadku RS-485 uszkodzenia jednostki nadrzędnej master powoduje, że cały system przestaje działać [SK: Uważam, że nie jest to tak proste i oczywiste.], przy magistrali CAN nie ma takiej jednostki, a uszkodzenie jakiegokolwiek modułu powoduje, że tylko ten jeden element odmawia posłuszeństwa. Pozostałe moduły mogą dalej komunikować się ze sobą i wykonywać odpowiednie działanie.

SK: W systemach rozproszonych dużo trudniej niż w systemach o decyzyjności centralnej zaprojektować "silnik" automatyki (logiki) czyli możliwość konfiguracji złożonych algorytmów działania systemu, co jest bardzo ważne ze względu na "inteligencję systemu". Jak Państwo poradziliście sobie z tym problemem? Jak ogólnie na dziś przedstawiają się te możliwości programowe?
KP: Programowanie naszego systemu oparte jest na zasadzie warunków od konkretnego zdarzenia. Wybieramy moduł oraz wejście które będzie analizowane a następnie określamy reakcje jaka ma nastąpić na takie zdarzenie (np. zapalenie światła). Warunków może być bardzo dużo, mogą być dowolnie edytowane, eksportowane oraz importowane na dysk.
Screen z instrukcji programowania
Podczas programowania mamy także możliwość definiowania flag. Konkretne zdarzenie może ustawiać bądź kasować flagę. Kombinacja różnych flag jest analizowana w osobnym warunku i może wywoływać konkretną reakcję systemu. Flagi są bardzo pomocne przy programowaniu zdarzeń od czujników ruchu czy czujników zmierzchowych.
Jeśli potrzebna jest analiza większej ilości informacji (np. zebranie danych o temperaturze z 20 czujników następnie analiza i odpowiednia reakcja) proponujemy instalację osobnego modułu który będzie spełniał tą funkcję i wysyłał do magistrali CAN już konkretną instrukcję sterującą dla odpowiedniego modułu.

SK: Które unikalne lub rzadkie cechy Państwa systemu sprawiają, że klienci Powinni wybierać właśnie Państwa ofertę?
KP: - brak centralnej jednostki sterującej. Każdy moduł posiada własny procesor który umożliwia komunikację z otoczeniem. Generalnie prostą instalację np. oświetleniową można zbudować już na jednym module sterującym np. przekaźnikowym lub z regulacją jasności na triakowym.
- prosta konfiguracja i programowanie systemu
- włączniki sensorowe dopasowane pod klienta (grafika, napisy, kolor szkła)
- wykorzystanie taniego kabla UTP-8 do komunikacji między modułami
- możliwość podłączenia pod wejścia stykowe urządzeń i czujników innych producentów np. czujników PIR
- dedykowane moduły mieszczące się w standardowych puszkach elektrycznych
- możliwość realizacji ciekawych efektów przy małym nakładzie cenowym i minimalnym programowaniu
- oprogramowanie w języku polskim
- projektujemy urządzenia pod specjalne zamówienie klienta
- udzielamy wszelkiej pomocy technicznej
- w pełni polski produkt
- konkurencyjne ceny


SK: Posiadacie Państwo w ofercie bardzo interesujące łączniki dotykowe montowane na standardową puszkę fi 60. Czy w jakieś przyszłości przewidujecie wersję nie protokolarną tj. dającą się wykorzystać w wielu systemach na zasadzie styków bezpotencjałowych? Pytam, bo wiem, że ciągle jest bardzo mały wybór tego typu uniwersalnych akcesoriów do systemów ID.
KP: Nie planujemy takiego rozwiązania. Włącznik dotykowy można spiąć z dowolnym tanim modułem np. przekaźnikowym co już tworzy system. Wystarczy tylko zasilanie i proste programowanie. Takie rozwiązanie jest bardziej uniwersalne i pozwala zastosować odpowiedni moduł wykonawczy który dla każdego rozwiązania może być inny.
Innym rozwiązaniem może być zastosowanie tańszych klasycznych włączników oświetlenia. Wiele naszych modułów np. MPR-8 czy MIN-8 posiada wejścia pod które możemy podłączyć dowolne styki. Mogą to być np. klasyczne włączniki oświetlenia (stabilne lub bi-stabilne) dostępne w każdym sklepie z artykułami elektrycznymi. Będą one współpracowały bezproblemowo z naszym systemem. Dzięki naszym włącznikom sensorowym mamy jednak możliwość dowolnego zaprojektowania jego wyglądu (grawerowane piktogramy graficzne wraz z opisem funkcji) oraz kontrola działania obwodu dzięki małej kontrolce LED nad każdym polem sensorowym. Przydaje się to w sytuacji gdy nie widzimy sterowanego obiektu (np. zraszacz w ogrodzie) i nie mamy możliwości oceny czy dany obwód jest załączony.
Nasze włączniki sensorowe posiadają także regulowane podświetlenie umożliwiające ich łatwiejszą lokalizację w ciemności oraz czujnik temperatury dzięki któremu otrzymujemy informację która może być wykorzystana do sterowania roletami bądź ogrzewaniem.


SK: Jakie urządzenie czy funkcje planujecie wdrożyć w najbliższym okresie?
KP: Mamy wiele pomysłów na przyszłość, z zagadnień nad którymi pracujemy mogę wymienić:
- włącznik sensorowy wyposażony w wyświetlacz LCD prezentujący aktualną bądź zamierzoną temperaturę ogrzewania pomieszczenia
- domofon z kamerą IP
- rozbudowa panelu LCD o dodatkowe funkcjonalności oraz możliwość własnej konfiguracji systemu.

SK: Czy zdarzyła się Państwu taka prośba o realizację funkcji inteligentnego systemu która zdziwiła, zaskoczyła? Jaka to była funkcja?

KP: Raczej nie spotkaliśmy się z takimi prośbami, a może już mało rzeczy może nas zadziwić? :)
 .
SK: Bardzo dziękuję za wywiad i poświęcony czas. Mam nadzieję, że któryś z Pańskich nowych klientów powoła się na kontakt z mojego bloga.


Automatyka Control  
ul. Marii Konopnickiej 2
72-010 Police
tel: (091) 317 51 45
fax: (091) 424 10 14

strona firmy: ampio.pl

Fotografie i fragmenty tekstu użyte w tym wpisie zostały udostępnione dzięki uprzejmości firmy Automatyka Control. 

All rights reserved.

3 komentarze:

  1. Mam pytanko odnośnie programowania systemu. Jeżeli jest połączonych ze sobą kilka modułów: Moduł A, Moduł B, Moduł C.

    Aktywacja wejścia w module A, ma spowodować aktywację wyjścia 1, w module C.
    Aktywacja wejścia w module B ma również spowodować aktywację wyjścia 1, w module C.

    Na obrazku PrsScr, pod wejście można podpiąć jedną akcję (zdarzenie).

    Czyli jeżeli jest kilka zdarzeń z innych modułów, trzeba je podpiąć pod flagę, dopiero ta flaga aktywuje wejście?

    Jak wyglądają w systemie funkcje logiczne? Suma logiczna, iloczyn logiczny? Jeżeli wejście 1 w module A i module B jest naruszone to wysteruj wyjście 3 w module C. Jeżeli jest naciśnięte tylko jedno z tych wejść, nie rób nic.

    Wejścia od strony elektrycznej jakie rozpoznają stany? NO, NC, 1kohm, 2kohm ??? Jest rozróżniane krótkie i długie naciśnięcie?

    Tak na pierwszy rzut oka system wygląda naprawdę ciekawie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W związku ze złożonością pytania, podzieliliśmy je na trzy tematy.

      Pierwszy dotyczący podziału zależności pomiędzy wejściami, a wyjściami, czy też wymuszeniami, a reakcjami.
      Przedstawiony w pytaniu przykład systemu, składający się z modułu A, B oraz C. W założeniu opisanej sytuacji, czyli wyjście nr 3 modułu C, ma reagować na wymuszenie wejść z modułów A i B, można zaprogramować w prosty sposób wykonując reakcję bezpośrednio na wyjściach, lub też za pośrednictwem flag wewnętrznych modułu. Przy czym w przypadku wymuszeń z dwóch różnych modułów dla każdego z nich należy stworzyć osobną pozycję warunków, np:
      1.Zwarcie styku nr 1 Modułu A -> zmień stan wyj nr 3 w module C
      2.Zwarcie styku nr 1 Modułu B -> zmień stan wyj nr 3 w module C
      Obie pozycje nie kolidują ze sobą, ponieważ w warunku bierze się pod uwagę, moment spełnienia warunku. Jedyną funkcją kolizyjną systemu, jest operacja przepisz wynik warunku, stworzona z myślą o prezentacji stanu wejść lub wyjść w systemie.

      Kolejnym zagadnieniem są operacje logiczne.
      Założeniem początkowym tworzenia naszego systemu, była prostota konfiguracji, wykluczenie konieczności korzystania z języka programowania, w jakiejkolwiek postaci. Stworzyliśmy więc interfejs konfiguracyjny, dzięki któremu ustawienie podstawowych funkcji odbywa się przez wybór dostępnych opcji. Jako podstawową operację logiczną przyjęliśmy mnożenie. W oknie wyboru wymuszeń istnieje możliwość negowania wejść oraz przepisania odwróconego stanu warunku, czyli zanegowania wyniku mnożenia. Z praw logicznych (prawa De Morgana) możemy z tych operacji stworzyć funkcję sumy logicznej lub zaprzeczenie tej sumy.
      Prawa De Morgana, które możemy wykorzystać:
      /(a * b)=/a + /b
      /a * /b=/(a + b)
      /(/a * /b)=a + b

      Z uwagi na specyfikę systemu, aby sumować, czy mnożyć stany z wielu modułów, należy najpierw przepisać potrzebne informację do flag wewnętrznych modułu.

      Kolejnym zagadnieniem jest specyfikacja typu wejść cyfrowych.
      Wejścia reagują na podanie masy układu na styk wejściowy, czyli można integrować je z wszystkimi urządzeniami, które posiadają wyjścia typu NO lub NC, takich jak włączniki instalacji standardowej, urządzenia z wyjściami przekaźnikowymi, itp.

      System daje możliwości rozróżnienia długości trwania wymuszenia, jak i ilości jego wystąpień, po tej analizie jej wynik powoduje wybraną reakcję.
      Funkcja analizująca długość trwania wymuszenia posiada jako parametr minimalny czas trwania. Więc aby wymuszenie było brane pod uwagę, musi występować niezmiennie przez określony czas. Jeśli chcieli byśmy stworzyć okno czasowe, możemy posłużyć się flagami. Tworzymy wówczas dwa warunki z operacją przepisz wynik warunku, z dwoma czasami określającymi okno. Wyniki przepisywane będą do dwóch flag. Reakcja wyjścia powinna być oparta o stan obu flag, pomnożonych logicznie, przy czym druga z nich powinna być brana pod uwagę jako zanegowana.
      Funkcja zliczająca, posiada dwa parametry. Pierwszy to ilość wystąpień, drugi to czas, który musi minąć od wystąpienia ostatniego cyklu, aby można było podsumować analizę. Po tym czasie, jeśli ilość wymuszeń będzie się zgadzała z parametrem, wynik zostanie przekazany do dalszej części warunku.

      Dziękujemy za zainteresowanie i uznanie,
      Pozdrawiamy
      Ampio

      Usuń

Z góry bardzo dziękuję jeśli nie będziesz komentował jako Anonim i zostawisz po sobie nick lub chociaż inicjały.

Po za tym chciałbym przedstawić kilka zasad: USUWANE będą komentarze: zawierające wulgaryzmy; które mają na celu obrażenie innego komentującego lub omawianego producenta,
lub takie które są niemerytoryczne i zawierają aktywny link [spam seo].
MOŻNA [a nawet trzeba]: krytykować autora postów, danego producenta, innego komentującego, ale tylko w sposób merytoryczny z odpowiednią argumentacją, w razie potrzeby za źródłami.
MOŻNA chwalić i reklamować dane rozwiązanie, ale nie wolno robić tego anonimowo. Komentarze są własnością autorów i redakcja nie ponosi za nie odpowiedzialności.